GündemManşetSiyasetKILIÇDAROĞLU’na YÖNELİK ÇİRKİN SALDIRIYA; Burdur’dan yükselen ses

12 ay ago

21 Nisan 2019 Pazar gününden bu yana ülke gündemini meşgul eden ülkemizin en köklü siyasi organizasyonlarından ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesindeki çirkin saldırı Burdur’da da üzüntü ve tepkiyle karşılandı!

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın Ankara Çubuk İlçesi Akkuzu Mahallesinde düzenlenen cenaze törenine katılan Cumhuriyet Halk Parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırıya karşı CHP Genel merkezi tarafından 81 il’de  22 Nisan 2019 Pazartesi günü eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendi.

Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasına, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, CHP Merkez İlçe Başkanı, Kadın Kolları, Gençlik Kolları Başkanları ve çok sayıda CHP ve İyi Parti üyeleri katıldı.

CHP Genel Merkez tarafından hazırlanan basın açıklamasını okuyan CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut şunları söyledi:

“Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi, Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. O hain saldırı aynı zamanda Şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşıda yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir.

Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisini ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse, bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa, Cumhuriyet Halk Partililerin Şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse, meydanlarda bu ülkenin kurucu Partisine, Gazi Mustafa Kemal’in ‘iki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisine kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt ya- pısını hazırlayan onlardır. Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp, parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp par- çalamaya çalışan edepsizler, aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır.

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı, son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. Gün kızgın demiri soğutma günü ise herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi men- faatleri için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Bu saldırının altındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önü- ne çıkarılmalıdır. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlamalıdır. Bu gi- rişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken iş- lemler yapılmalıdır.

Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı daha önce sarf etmiş olduğu sözlerle dikkate alınarak derhal istifa etmelidir. Bu arada Milli Savunma Bakanına da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen o evi yakın diyen bağıran hainlere dönüp de; ‘mesajlarınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajı vermiştir, bu nasıl bir cümledir. Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler, kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvâ-i Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz.”

Filiz ERYILMAZ                                                                   

Kodlama : SadeMedia Interactive