ManşetSiyasetKILIÇDAROĞLU’na Burdur’dan destek açıklamaları geldi

4 sene ago

CHP Burdur İl Başkanı Ali Özdemir yaptığı açıklamada, CHP Burdur İl Örgütü’nün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini duyurdu. Yine benzer bir açıklamada CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’den geldi. Göker’de Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1 Kasım genel seçimlerinin ardından kurultay sesleri yükselmeye başladı. 7 Haziran’a göre sadace yarım puanlık bir artış sergileyen yine % 25 bandında kalan CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konumu da tartışılıyor. Bir kısım CHP’liye göre; ‘% 25 CHP açısından başarısız bir sonuç.’ Oylarını bir türlü artıramayan o beklenen % 30’lara taşıyamayan Kılıçdaroğlu’nun büyük bir payı var. ‘O nedenle CHP genel başkanını değiştirmeli, hemen kurultay toplanmalı.’ Olağanüstü kongre çağrısı yapanlar, yılsonunda olağan kurultayın beklenmemesi gerektiğini, çünkü o zamana kadar Kurultay’da genel başkanlık yarışı için oy kullanacak delege yapısının belirlenmiş olacağını savunuyorlar. CHP’de şimdiden Kılıçdaroğlu’nun karşısında Muharrem İnce ve Umut Oran aday adaylıklarını ilan ettiler.

CHP’de Kılıçdaroğlu yanlıları ise; “Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi iyi yönettiğini, yapılan açılımların halk nezdinde kabul görmeye başladığını, özellikle de 7 Haziran sonrası koalisyon tartışmalarında Kılıçdaroğlu’nun sorumluluk üstlenerek örnek bir devlet adamı profili çizdiğini, CHP’nin ekonomi ağırlıklı vaatlerinin de toplumda kabul gördüğünü” belirterek CHP’nin Kılıçdaroğlu ile yola devam etmesi gerektiğini öne sürüyorlar.

Burdur’da güçlü bir tabana, özellikle de Burdur merkezde ve Yeşilova’da güçlü bir desteği bulunan CHP’de kurultay tartışmaları ile birlikte Burdur’da CHP’lilerin ne düşündüğü de yavaş yavaş şekilleniyor…

7 Haziran genel seçimleri öncesinde Milletvekili aday adaylığı nedeniyle il başkanlığı görevinden ayrılan Süleyman Erman’ın yerine il başkanlığına getirilen Ali Özdemir, dün yaptığı yazılı açıklamada; Kılıçdaroğlu’na açık desteğini ilan etti, Burdur İl Örgütü olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını kamuoyuna duyurdu.

Kılıçdaroğlu’na bir destek açıklaması da CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’den geldi. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde yapılan önseçimde birinci olan ve 7 Haziran’da 25. dönem, 1 Kasım seçimlerinde de CHP’den 26. dönem Burdur Milletvekili seçilen Göker, yaptığı yazılı açıklamada; CHP’de kurultay takviminin işlemeye devam ettiğine dikkat çekerek, “olağanüstü kurultaya gerek olmadığını, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunu” vurguladı.

CHP Burdur İl Başkanı Ali Özdemir’in açıklaması şöyle: “Cumhuriyetin kuruluş ilke ve değerlerine bağlı olarak, ilkeli duruş sergileyen; kişisel çıkarları için değil, Türkiye’nin geleceği için siyaset yapan, Ülkemizin birlik ve beraberliği için çalışan, özgür düşünceye ve barıştan yana mücadele eden, olağan kongre yaklaştığı halde olağanüstü kongre isteyenlere karşı demokrasi kültürünü yitirmeyen Genel Başkanımızı Burdur Örgütü olarak destekliyoruz.”

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in açıklaması da şöyle:“Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi, geleceğe yönelik politikaların geliştirilmesi ve kadroların yenilenmesi için Partimizin önceden belirlediği 35. Olağan Kurultay takvimi yenilenen seçimler nedeniyle yarım kalmış ve söz konusu bu süreç doğal seyrinde tekrar işlemeye başlamıştır.Olağan kurultayımızın doğal sürecinde yapılması planlanmışken, bugünlerde olağanüstü kurultay talebinde bulunmanın Partimize ve Ülkemize herhangi bir yarar sağlamayacağı kanısındayım. Diğer taraftan, önümüzdeki zorlu dönemde güçlü bir CHP’nin olması halkın umutlarını diri tutacak ve kararlı bir şekilde mücadele etmesini sağlayacaktır. CHP’nin güçlenmesinin yolu sosyal demokrasinin ruhuna uygun olarak yapılacak olan kongre ve kurultaylardan geçmektedir. Bu bağlamda, Olağanüstü Kurultaya gerek olmadığını ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğumu tüm partili yoldaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive