KültürManşetKİBYRA’ya yeni ödenek

3 sene ago

‘Tarih ve kültür kenti Burdur’un bu potansiyelini yansıtan en önemli mekanlardan biri olan ilimiz Gölhisar ilçesindeki Kibyra antik kentini, kültür turizmine kazandırmak için somut adımlar atılıyor. “Hızlı atların ve savaşçıların” şehri olarak bilinen Kibyra’nın çehresini değiştirecek olan çevre düzenlemesi ve karşılama merkezine yeni ödenek müjdesi geldi.

Burdur’da turizmin gelişmesine yönelik gelişmeleri yakından takip eden, kültür turizminden aldığımız payın büyümesi için çaba gösteren AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Kibyra antik kenti çevre düzenleme çalışmaları için 911 bin TL’lik yeni kaynak ayrıldığını açıkladı.

Kibyra’daki çevre düzenleme çalışmaları kapsamında daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığından 1 milyon 339 bin 113 TL ödenek gönderilmişti. Gölhisar’ın eniştesi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un katkılarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının Muhtelif Bakım-Onarım ve Restorasyon İşleri projesi kapsamında yer alan Kibyra Örenyeri Çevre Düzenlemesi için 910.887,00 TL ödenek Burdur Özel İdaresine gönderildi.

Kibyra antik kentine yapılan bu yatırım, antik kentinin daha çok ziyaretçi çekmesi, kültür turizmine katkı anlamına geliyor. Burdur’da turizmin gelişmesi için bu tür alt yapı yatırımlarının hayata geçmesi gerekiyor. Kibyra yeni haliyle ülkemizin en önemli turizm seçeneklerinden biri haline gelecek.

Bayram Özçelik’ten açıklama

AK Parti Burdur Milletvekili Çevre Komisyonu Katip Üyesi, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bayram Özçelik, Gölhisar Kibyra Örenyeri Çevre Düzenlemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek ayrıldığını belirtti. Kibyra Antik Kentine büyük önem verdiklerini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Gölhisar İlçemiz Kibyra Antik Kenti Çevre Düzenlemesi çalışmaları kapsamında giriş kontrol ve bilet satış ünitesi, turnikeler, hediyelik eşya, yöresel ürünlerin yer alacağı satış alanları, kafe ve idari ofis birimleri, tuvaletler, çok amaçlı salon, kafeterya, gezi yolları, seyir terası, oturma bankı, çöp kutusu vb. çevre donatı mobilyaları, çevre ihata sistemi ile çevre aydınlatma ve kameralı güvenlik sistemi yerleri yapılması için Bakanlığımız tarafından 1.339.113 TL ödenek İlimize gönderilmişti. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler ve Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’un katkıları ile Muhtelif Bakım-Onarım ve Restorasyon İşleri projesi kapsamında yer alan Kibyra Örenyeri Çevre Düzenlemesi için 910.887,00 TL ödenek Burdur Özel İdaremize gönderilmiştir. Kibyra Antik Kentimizin İlimiz ve Gölhisar İlçemizin tanıtımı ve kalkınmasında önemli bir yeri var. Bu Antik Kentimizin Turizme kazandırılması için çalışmalarımız devam edecektir. Gölhisar İlçemize yapmış olduğu Katkılardan dolayı Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a ve Eşi Prof. Dr. Sayın Sevgi Kurtulmuş’a Gölhisarlı hemşerilerim adına teşekkür ederim” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive