İlçeKültürManşetKİBYRA’nın çehresi değişecek

4 sene ago

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Burdur Gölhisar Kibrya Örenyeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Çevre Düzenleme Projesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 16 Mayıs 2016 tarihinde Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca uygun bulunduğunu” açıkladı

Özçelik, “gerçekleştirilecek çevre düzenleme çalışmalarıyla; gelen ziyaretçilere, antik kentin tarihi dokusunu içinde, doğal peyzaja zarar vermeden, alandaki diğer kullanımlarla uyumlu fonksiyonel ve sosyal bir kullanım sağlanması hedefleniyor dedi.

Özçelik açıklamasında, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılması planlanan uygulama kapsamında; giriş kontrol ve bilet satış ünitesi, turnikeler, hediyelik eşya, yöresel ürünlerin yer alacağı satış alanları, kafe ve idari ofis birimleri, tuvaletler, çok amaçlı salon, kafeterya, gezi yolları, seyir terası, oturma bankı, çöp kutusu vb. çevre donatı mobilyaları, çevre ihata sistemi ile çevre aydınlatma ve kameralı güvenlik sistemi yerleri yapılacaktır. Çalışmaların sonunda Burdur düzenlenmiş yeni bir ören yerine sahip olacaktır. Ayrıca Kibrya Örenyeri çevre düzenleme uygulaması da Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2016 yatırım programında yer almaktadır. Maliyeti 1.500.000 TL. Olan işin 2016 yılı içinde ihale edilerek 2017 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu yatırım kazandırılmasında katkılarından dolayı Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a, Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’a Kültür ve Turizm Eski Bakanımız Mahir Ünal’a ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Abdullah Kocapınar’a teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive