BURDUR’un Gölihsar İlçesi’nde bulunan Kibyra Antik kentinde ziyaretçi sayısı her geçen yıl artıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projeyle düzenlenmiş ören yeri vasfı kazanan Kibyra Antik Kenti ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kibyra Antik Kenti ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Kibyra Kazı Başkanı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başknaı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru “Kibyra 2020 kapsamında, öncelikle Kibyra’nın en tanındığı özelliği olan Medusa mozaiğinin açılmasıyla başladık. Medusa Mozaiği özellikle yapılış tekniği ile yani renkli mermer parçalardan Opus Sectila denilen bir yöntemle oluşturulmuş ve dünyada bu özelliğiyle tek olan bir mozaik. Kibyra biraz bununla ünlenmişti. Kenti ziyarete gelenler Medusa Mozaiğini özellikle görmek istiyorlar” dedi.
Kibyra ziyaretçi sayısının yıldan yıla arttığını kaydeden Özüdoğru ” Kültür ve Turizm Bakanlığımız nezdinde hazırlanan ve uygulaması bitirilen projeyle artık Kibyra düzenlenmiş bir ören yeri vasfı kazandı. Gelen ziyaretçimiz için gelişmiş bir tesis yapıldı. Artık biletli girişlerimiz başladı. Pandemi sürecinden sonra haftanın belirli günleri tur otobüsleri ile ziyaretçilerimiz geliyor. O’nun dışında özel arabasıyla giren ziyaretçi sayısında oldukça fazla bir artış var. Yani bu artış umuyorum Kibyra’nın önümüzdeki yıllar daha fazla ziyaretçi çekecek bir merkez olacağını da işaret ediyor” dedi.
Kibyra’yı gezmek için Antalya’dan gelen eşi Rıza Faruk Okan ile birlikte gelen Şevkiye Okan “ilk defa geliyorum. Pandemi döneminde gelememiştik. Yakın bir yerde olmasına rağmen gelemediğim için üzülüyorum. İlk fırsatta eşimle birlikte geldik. Burası bir tarih. Eskiler çok daha emek vermişler, şaşırılacak derecede yaptıkları işler. Herkese görmelerini tavsiye ederim” dedi.
Isparta’dan geldiğini söyleyen SDÜ İşletme Fakültesi Dr. Öğretim üyesi Süleyman Dikmen’de “Son bir kaç yıldır basında görüyorduk. Sagalassos popüler ama burası o kadar popüler değildi. Bugün arkadaşımla görmeye geldik. Baya büyük bir alan yayılıyor. Daha kazı çalışmalarının başlangıcında. Muhtemelen süreç içerisinde daha geniş alanları görme fırsatı yakalarız” dedi.