KültürManşetKİBYRA’da tarihi organizasyon; Antik Kent’te senfonik türküler yankılandı

3 sene ago

Ege-Akdeniz coğrafyalarının kesişme noktası üzerinde bulunan, tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan ‘hızlı atların ve gladyatörlerin’ şehri olarak bilinen ilimiz Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti, geçtiğimiz Pazar akşamı özel, farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, Kibyra antik kentinde “senfonik türküler” konseri düzenledi.

BAKAN KURTULMUŞ KİBYRA ANTİK KENTİ’NDE

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı etkinlik, Kibyra’nın tanıtımı için güzel bir fırsat oldu. Beraberindeki medya temsilcileri ve yabancı diplomatlarla birlikte, eşi Sevgi Kurtulmuş’un memleketi Burdur’un Gölhisar ilçesinde Likya dönemine ait Kibyra Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan Bakan Kurtulmuş, Kibyra’da Odeion Müzik Evi, tarihi Tiyatro ile Hamam bölgelerini ziyaret etti, bilgiler aldı. Kibyra Antik Kenti Stadyumu’nda düzenlenen ‘Senfonik Türküler Konseri’ öncesinde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Kurtulmuş, Kibyra Antik Kenti’nde çok güzel bir kültürel etkinlik yaşandığını söyledi.

Yabancı ülkelerin Büyükelçi, Maslahatgüzar ve yaygın basın mensuplarının da yer aldığı Kibyra gezisinde Bakan Kurtulmuş’a, eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Vali Şerif Yılmaz, eşi Hilal Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve eşi, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcıları, Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural ve Genel Sekreter Servet Olpak eşlik etti.

KibyraAntik Kenti ziyaretinde Bakan Kurtulmuş ve beraberindeki heyete Kazı Başkanı Yrd. Doç Dr. Şükrü Özüdoğru rehberlik ederek Roma dönemine ait Agora Çarşı Merkezi, tam ortasında Medusa figürü olan Odeon ve şehrin yerin altından geçen içme suyu ve kanalizasyon sistemleri hakkında bilgi verdi.

İncelemelerin ardından Bakan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet şef Burak Tüzün yönetiminde Senfonik Türküler Konserine geçtiler.  Ankara, Burdur, Kırşehir, Hatay, Kastamonu, Şanlıurfa, Azerbaycan, Rumeli, Ordu ve Yozgat yöresine ait birbirinden güzel türküler seslendirildi. Yaklaşık 2 saat kadar süren muhteşem konsere, vatandaşlar da hep bir ağızdan eşlik etti.Çok sayıda yerli ve yabancı misafire görkemli bir atmosferde müzik ziyafeti sunan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Hüdayda’dan Gönül Dağı’na, Çanakkale Türküsü’nden Hekimoğlu’na, Erik Dalı’ndan Telli Turna’ya unutulmaz 15 eseri senfoniyle seslendirdiler.

Konser öncesi Vali Yılmaz ve Bakan Kurtulmuş konuşma yaptılar. Vali Yılmaz burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Burdur ve Gölhisar adına tarihi bir günü yaşıyoruz. Böyle güzel bir günde, binlerce yıllık tarihi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilimizin, önemli bir tarihi değeri olan Kibyra Antik Kentimiz’de, bu programa ev sahipliği yapmanın gururunu ve onurunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum.

Başta bu programın Kibyra’da düzenlenmesine vesile olan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Muhterem Hanımefendi’ye, Bakanlık yetkililerine teşekkürlerimi arz ediyorum. Programımıza il dışından katılan çok kıymetli Büyükelçilere, Konsoloslara ve tüm konuklara göller, güller ve gönüller diyarı Burdur’umuza hoş geldiniz diyorum.

Burdur el değmemiş tabi güzellikleri, renkli kültürü ve kendine has yapısıyla Anadolu’nun şirin bir kentidir. Teke Yöresinin Kültür Başkenti olarak anılan ilimiz, Sipsi, cura ve kabak kemane gibi Burdur’a özgü yöresel çalgıları ile en ağırından, en hızlısına zeybek türleri ve oyun havaları ile 7’den 70’e folklor kültürünü yaşatan önemli illerdendir.

Yörük ve Yayla Kültürünün yaşatıldığı ender illerden biri olan Burdur, tarihi ve kültürel varlık açısından da zengin bir il’dir. İlimizde Bakanlar Kurulu kararı ile başlatılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle devam eden üç kazı çalışması bulunmaktadır. Devam eden çalışmalardan bir tanesi şuan içinde bulunduğumuz, Mehmet Akif Ersoy Üniversite Arkeoloji Bölümü Hocaları tarafından kazı çalışmaları yürütülen, hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri Kibyra Antik Kenti’dir. Ağlasun ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Sagalassos Antik Kenti ve ilimiz merkeze bağlı Hacılar köyü sınırları içerisinde yer alan Hacılar Höyüğü’nde kazı çalışmaları devam etmektedir. Şunu ifade etmem gerekirse, kazı çalışmalarına yeni başlanmasına rağmen Kibyra, ülkemiz için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu bu kısa zaman diliminde göstermiştir. Gerek şu an içerisinde bulunduğumuz stadyum olsun, gerekse odeon olsun, ülkemizde ki türlerinin en önemlileri arasındadır. Ayrıca Odeon’ın tabanında yer alan Medusa başı yapım tekniği açısından günümüze ulaşmış dünyada tek örneği bulunan önemli bir eserdir. Sagalassos Antik Kentimizin 2009, Kibyra Antik Kentimizin de 2016 yılı Eylül ayında UNESCO geçici dünya mirası listesine alındığını belirtmek istiyorum.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından ören yeri düzenlemesi onaylanan ve proje ihalesine çıkılan Kibyra’da, yapılacak Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve çevre düzenlemesi ile birlikte inanıyorum ki ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sunacaktır. Projenin kabul edilmesi ve onaylanması, proje için bütçenin ayrılması sürecinde bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’e ayrıca teşekkür ediyorum.

Şunu ifade etmemiz gerekirse bacasız fabrika olarak nitelendirdiğimiz turizm, ülkemiz açısından çok önemli bir sektördür. Bizim amacımızda doğal güzellikler, tarihi ve kültürel değerler açısından zengin bir varlığa sahip ve konum itibariyle de önemli bir kavşak konumunda bulunan ilimizin bu sektörden azami faydalanmasıdır. Turizmin başkenti olan Antalya’nın hemen yanında bulunan Burdur’un turizm pastasından hak ettiği değeri almasıdır. Bununla ilgili çalışmalarımız, arayışlarımız devam ediyor. Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan ve bu yaz 250 bine yakın kişinin ziyarette bulunduğu Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi başta olmak üzere, Kibyra, Sagalassos Antik Kentlerimiz ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerin ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden gönüllülerin geldiği Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezi projesi kapsamında oluşturulan lavanta deresini en iyi şekilde tanıtma çalışmalarını aralıksız sürdürmekteyiz. Biz Sayın Bakanımızın destekleri ve yol göstericiliği ile önümüzde ki dönemde Burdur’un turizm potansiyelini ortaya koyarak atılım göstereceğimize inanıyoruz. Desteklerini bizden esirgemeyeceğini biliyoruz. Bu vesileyle ben tekrardan her konuda Burdur’a göstermiş olduğu ilgi ve alakası, destekleri dolayısıyla kendilerine teşekkür ediyorum.”

Bakan Kurtulmuş da konuşmasında;, bölgenin en önemli tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Kibyra’daki kazılarda ortaya çıkarılan ve Senfonik Türküler Konseri’nin verildiği alt alanda böylesi güzel bir etkinliğe şahit olduklarını dile getirerek, Anadolu’nun engin kültürel zenginliklerinden birisinin Kibyra olduğunu kaydetti. Likyalılar, Frigyalılar, Pisidalılar, Helenistik Dönem ve Roma Dönemi’nde 150 bin civarında nüfusu olan bir kentte olduklarına dikkati çeken Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: “Buranın 11 bin kapasitelik bir tribün olduğunu biliyoruz. Ayrıca su yolları, kanalizasyon yolları, çarşılarıyla muazzam bir tarihi şaheserin üzerindeyiz. Buranın 10 yılı aşkın bir süredir devam eden kazısı sonrasında artık ele güne çıkarılabilecek bir hale getirilmiş olmasından da memnuniyet duyuyoruz. Ama gördüğüm kadarıyla daha çok işi var. Bu işlerin tamamlanması için de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize düşen her türlü gayreti yerine getireceğimizin de bilinmesini arzu ederim.”

Türkiye’nin kültürel zenginliğini hatırlatması bakımından konserin yeri ve formunun son derece dikkat çekici olduğunun altını çizen Bakan Kurtulmuş, Türk Halk Müziğinin son derece değerli türkülerinin Kibyra’da icra edileceğini söyledi.

Antik kentte düzenlenen konserin anlamına da işaret eden Kurtulmuş, “Çalınacak olan eserler de Türk Halk Müziğinin değerli eserleridir. Yani Anadolu topraklarının bütün kültürlerini hem mekan olarak hem burada icra edilen sanatın şekli ve türküleriyle birlikte bir araya getirilen, Anadolu topraklarının bütün kültürlerini hem mekân olarak hem de burada icra edilecek sanatın şekli ve türküleriyle birlikte biraraya getiren çok güzel bir etkinliğe şahit olacağız” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive