BölgeİlçeKültürManşet‘Kibyra’da, kazı dönemi başladı

6 ay ago

Burdur’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Kibyra antik kentinde 2019 yılı kazı dönemi başladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şükrü Özüdoğru başkanlığında yürütülen Kibyra kazı çalışmalarının 2019 yılı dönemi 13 Mayıs günü başladı.

Kazı Başkanı Şükrü Özüdoğru, Kazı çalışmalarının başlangıcında  Odeion yapısının orkestra bölümünün zemininde yer alan Medusa mozaiği ve yapının ön alanındaki mozaik döşem kontrol, bakım ve sergi amaçlarıyla açıldığını söyledi.

Mozaiklerin Ekim ayı sonlarına kadar ziyarete açık tutulacağını belirten Özüdoğru “Medusa betimlemeleri Antik Çağda -özellikle de Roma Döneminde- yaygın olarak kullanılmıştır. Kabartma resim olarak çeşitli mezar anıtlarında veya mozaik döşemlerde söz konusu betimleme sıkça tekrarlanmıştır. Ancak ilk kez Kibyra Odeion yapısında opus sectile (renkli mermer plakaların kullanımı) tekniğinde oluşturulan bir örneği gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu bakımdan Kibyra Medusasının yapım tekniği bakımından benzersiz olduğunu söyleyebiliriz. Resim oldukça etkileyici bir şekilde tasarlanmıştır: Orkestranın merkezinde ve bir çember içinde Medusa başı yer almaktadır. Baş kısmının çevresini ise ışınsal olarak her yöne dağılan pullar çevrelemektedir. Hem başın hem de çevresindeki pulların yapımında kırmızı, beyaz, siyah, açık yeşil, koyu yeşil üzeri gri damarlı, dalgalı ve kılcal uzanan kırmızı ve beyaz damarlı, gri ve kırmızı renkte olmak üzere sekiz farklı renkte mermer plaka kullanılmıştır. Medusa’nın kanatlı bir başlığı bulunmaktadır. Saçları dalgalıdır. Ağzı açıktır ve açık ağzından dilini hafifçe ileri doğru uzatmıştır. Kanatlı başlığında, boynu çevresinde ve saçlarının arasında ise kıvrımlı yılanları bulunmaktadır. Resmin tamamı renkli mermer plakaların çeşitli ebatlarda kesilmesiyle yapılmıştır” dedi.

Özüdoğru, 2006 yılından itibaren başlayan Kibyra kazılarında bu güne dek kentin Stadion (Stadyum), Agora (Çarşı-Pazar Yeri), Roma Hamam Kompleksi, Tiyatro, Odeion (Müzik Evi) ve Nekropol (Mezarlık Alanı) gibi yapı ve alanlarında kazı çalışmaları yürütüldüğünü belirtti.

Özüdoğru; “Stadion yapısı on dört bin kişilik seyirci kapasitesi ve 180 metre pist uzunluğuyla Anadolu’nun en büyük beş antik stadyumu arasında gösterilmektedir. Odeion yapısı, şu anki bilgilerimize göre Antik Çağ Anadolu’sunun üzeri çatılı en büyük teatral yapısıdır. Çatı seviyesine dek korunmuş olması, orkestra bölümündeki Medusa resmi ve ön alanındaki mozaikleriyle bu yapı gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde Kibyra adının duyulmasını sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Özüdoğru; “Kibyra 2019 yılı kazı çalışmaları Agora 3’üncü Terasında konumlanan ve henüz kesin olarak işlevi saptanamadığında A yapısı olarak isimlendirilen yapıda ve Roma Hamam Kompleksinde sürdürülüyor. Önümüzdeki günlerde Bazilika ve İmparator Tapınağında da kazı çalışmalarına başlanacak. Sonuç olarak kazı, koruma ve restorasyon çalışmalarının yoğun olarak süreceği 2019 kazı sezonunda da Kibyra’da önemli eserlerin gün yüzüne çıkacağı şüphesizdir” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive