ManşetTurizmKİBYRA antik kenti, BURDUR’un TURİZM potansiyelini büyütecek

1 sene ago

Tarih ve kültür kenti Burdur’un, bu potansiyelini yansıtacağı, turizme kanalize edeceği yatırımlar ilimizde artarak devam ediyor. Antik kentler, Burdur’da özellikle kültür turizmi anlamında büyük bir gelecek vaad ediyor. İşte; bunlardan biri olan Gölhisar ilçesindeki Kibyra antik kenti, yeni düzenleme çalışmalarıyla, Burdur’un turizm hedeflerinde önemli bir yer tutuyor.

‘Atların ve savaşçıların şehri’ olarak bilinen Kibyra antik kenti, Ağlasun ilçesindeki Sagalassos gibi, son yıllarda adını sıkça duyuran, ilginin yöneldiği bir yer…

Kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan eserlerle arkeoloji dünyasında geniş yankı uyandıran Kibyra artik kentinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, karşılama merkezi, ören yeri çevre düzenlemesi çalışmaları başlattı.

Kibyra’daki çalışmaları yakından takip eden, Burdur’da turizm faaliyetlerinin gelişmesi için uğraş veren AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Kibyra’daki çalışmalar için ek ödenek çıkarıldığını açıkladı.

KİBYRA İÇİN YENİ ÖDENEK

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Gölhisar İlçesi Kibrya Antik Kentinde devam eden Örenyeri çevre düzenlemesi için ek ödenek çıktığını açıkladılar.

1 MİLYON 104 BİN TL EK ÖDENEK

Kültür ve Turizm Bakanlığının Burdur’daki Antik Kentlere önem verdiğini, uluslararası kriterlere ulaşması için çalışmaların devam ettiğini belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “Gölhisar İlçemiz Kibyra Antik Kenti Çevre Düzenlemesi çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından başlatılmıştı. Bu çalışmalarda giriş kontrol ve bilet satış ünitesi, turnikeler, hediyelik eşya, yöresel ürünlerin yer alacağı satış alanları, kafe ve idari ofis birimleri, tuvaletler, çok amaçlı salon, kafeterya, gezi yolları, seyir terası, oturma bankı, çöp kutusu vb. çevre donatı mobilyaları, çevre ihata sistemi ile çevre aydınlatma ve kameralı güvenlik sistemi yerleri yapımı gerçekleşmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 2019 Mali Yatırım Programı kapsamında  1.104.000,00 TL ödenek aktarılmıştır.

Kibrya Antik Kentimizin tanıtımında ve Çevre düzenlemesi çalışmalarında her zaman büyük katkı sağlayan AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’a ve ödeneğin ayrılmasında katkı sağlayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcımız Yakup Harmanda’ya Gölhisarlı hemşerilerimiz adına teşekkür ederiz.” açıklamasında bulundular.

Kodlama : SadeMedia Interactive