GenelKIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILDÖNÜMÜ: “Burdur’da aynı evde hem Şehit hem Kıbrıs Gazisi var!”

5 sene ago

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 41. yıldönümünde Burdur’da 20 Temmuz Pazartesi günü  tören düzenlendi.

Burdur Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği tarafından düzenlenen törene; Şube Başkanı Hasan Okyar, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutan Vekili J.Albay Harun Bakkal, ADD Şube Başkanı Osman Gök, gazi ve şehit yakınları ile askeri erkan katıldı. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 41. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. Törende, Burdur Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkan Vekili Hasan Okyar Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törene katılanlar arasında gazi ve şehit yakını Zekiye Çakır da vardı. Eşi Kıbrıs Gazisi olan ve 8 yıl önce vefat eden Çakır, oğlunu da 23 yıl önce Hakkari Şemdinli’de teröristlerle yaşanan çatışmada kaybettiğini gazetemize anlattı. Halen o günlerin acısı gözlerinden okunan Zekiye Çakır, “devletimiz bize sahip çıkıyor. Allah razı olsun ama yaşanan acı unutulmuyor’”dedi.

Törende konuşan Hasan Okyar, “Bundan 41 yıl önce Kıbrıs Barış Adası büyük bir drama sahne olmuştur. Adadaki Türk varlığını ortadan kaldırmak, adayı Yunanistan’a bağlamak amacıyla adadaki Türklere acımasızca mezalimler yapılmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir mezalime müsaade edemezdi, öyle de oldu. 20 Temmuz 1974’de adaya, barış ve huzuru getirmek için Barış harekatını yapmış, 498 şehit verilerek adanın huzura kavuşması sağlanmıştır. Bugün Kıbrıs Türk’ü kendi bayrağı altında, hür ve bağımsız olarak yaşamaktadır. Biz Kıbrıs Gazileri olarak ne mutlu bize ki, yüce devletimizi savaş meydanlarında hizmet etmenin gururu ve onurunu yaşıyoruz. Bu vesile ile şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler dilerim” dedi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive