EkonomiKültürManşet‘KEZBAN YENGE’ Burdur’u tanıtmaya hazırlanıyor

5 sene ago

Kadın Girişimciler Derneği’nin, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı kursta yapılan bebekler Burdur’u tanıtmaya hazırlanıyor. Yöremizin folklorik özelliklerini, türkülerini, türkülerin hikayelerini, yöresel kıyafetlerini simgeleyen, el yapımı bebeklerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile yapılan anlaşma gereği, ülke genelindeki bütün Müzelere satışı gerçekleştirilerek, sergilenmesi sağlanacak.

Kadın Girişimciler Derneği’nin iki yıl önce açtığı el yapımı bebek kursu, bu yıl 1 Temmuz 2015’de faaliyetlerine başladı. Haftada 5 gün düzenlenen kurs, 6 ay boyunca devam edecek. 608 saatlik kurs boyunca, yöremizin simgesi Kezban Yenge ve Efe bebeklerden 500 adet yapılması planlanıyor.

Yöremizin kültürünü, folklorünü, yöresel kıyafetlerini tanıtan Efe bebek ve Kezban Yenge bebekleri, Kadın Girişimciler Derneği kursunda, ince işçilikle yapılıyor. Geriden kolay gibi görünse de bebeklerin sadece bebeğin fesini yapmak 3 gün sürüyor. Kursa katılan, çoğunluğunu sosyal güvencesi olmayan kadınların oluşturduğu kursiyerler, Burdur’un tam anlamıyla simgesi olsun diye, bebekleri eksiksiz tanıtmak için en ince detayları göz önünde bulundurarak çalışıyor.

Bebeklerin hediyelik eşya olarak da kullanılabileceğini söyleyen Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Cankara, “Kursa katılan kadınlarımızı bir iş, meslek sahibi yapmayı ve gelir elde etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. İş-Kur, kursa katılanların günlük ücretlerini veriyor, buradan belge alanların usta öğreticilikle ilgili atamalarını yapıyor. Girişimci Kadınlar Derneği de yapılan çalışmaların malzemelerini sağlıyor” bilgisini paylaştı.

BEBEKLERLE İL’İN TANITIMINA

KATKI SAĞLANACAK

Asıl amaçlarının, ‘kursun ardından yapılan bebekleri, ülke çapında Müzelere satışını yaparak, Burdur’un yöresel kıyafetli bebekleriyle ilimizin tanıtımına katkı sağlamak’ olduğunu kaydeden Cankara, satılan bebeklerden alınan ücretlerden kursiyerlerinde yararlanacağını aktardı.

MÜZELERE SATIŞ

YAPILACAK

Kursa katılıp, sertifikayı aldıktan sonra kursiyerlerin bebek yapmaya devam etmeleri gerektiğniin önemine dikkat çeken Vesile Cankara, “Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile, ülke genelindeki Müzelere bu bebeklerin satışının yapılması ile ilgili anlaşmamız var. Amacımız, yöresel kıyafetli, ilimizin kültürünü yansıtan bu bebeklerle, Burdur’un tanıtımına katkı sağlamak.” diye konuştu.

HEDEF 500 BEBEK

Yöresel bebek yapımının çok ince işçilik gerektirdiğine işaret eden Cankara, “3 gün boyunca sadece bebeklerin fesini yaptık. Bir 3 gün de 200 tane çarık yaptık. Şu anda Kezban Yengelerin yazmalarını yapıyoruz. Hedefimiz kurs bitimine kadar 500 bebek yapmak. Bu işi tamamen ticaret amaçlı yapmıyoruz. Sanatsal boyutuna ağırlık veriyoruz. Burdur Teke yöresinin başkenti olarak bilindiği için, bebekleri yaparken ilimizin kültürünü, yöresel kıyafetlerini hatta türkülerini, türkülerin hikayelerini yansıtmaya gayret ediyoruz.

HEDİYELİK EŞYA OLABİLİR

Burdur’da, il dışından gelenlerin Burdur’u simgeleyen, hediyelik eşya olarak götürebilecekleri pek bir şey yok. Biz bu açığı da bebeklerle kapatmak istedik. Bir insanın geçmişinden günümüze kültürel değerini en iyi anlatan unsurlardan biri bizce el yapımı bebekler. Biz bebeği tek geçeriz” dedi.

KEZBAN YENGE ÖN PLANDA OLACAK

“Kezban Yenge Burdur’un simgesi olduğu için Kezban yenge bebeklerini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini” dile getiren Cankara, “Çünkü kadın, ikinci plana atılmaya çalışılsa da öyleymiş gibi görünse de aslında Burdur’da da Anadolu’da da asıl kahraman onlar. Biz de aslında birer Kezban Yengeyiz. Çünkü kolay kolay pes etmeyiz. Ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Kendimiz yapıyor, kendimiz kazanıyoruz” vurgusu yaptı. Kadın Girişimciler Derneği’nin, bebek yapımı ile ilgili bugüne kadar açtığı kurslardan yaklaşık 100 kadın yararlandı.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive