Burdur İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Çayır, 2021 yılı besilik sığır desteklemelerinin kimlik numaralarına ve vergi kimlik numaralarına göre 27 Mayıs – 3 Haziran Cuma günleri iki parça olarak ödenmeye başlanacağını ve Bakanlığın belirlediği kriterlere uygun şekilde kesimi yapılan erkek sığırlar için üreticilere hayvan başı 250 lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Desteklemenin üreticinin çok zor günler geçirdiği dönemde azda olsa bir can suyu olacağını belirten Burdur İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Çayır, “Yetiştiriciler olarak gerçekten çok zor günler geçiriyoruz. 7 gün 24 saat mesaisi, tatili olmayan bir iş yapıyoruz ve bir süredir zarar eder durumdayız. Girdi maliyetlerinin artışına yetişememekteyiz. Böyle bir ortamda gelecek olan destekler yetersiz olmakla birlikte az da olsa bizlere bir can suyu olacaktır.” dedi.

“Besilik sığır desteklemeleri 10 yıldır yerinde sayıyor”

Çayır, “2012 yılında 200 kilogram üstü besilik erkek sığır desteklemesi sığır başına 300 lira olarak veriliyordu. Aynı sene 50 kilogram besi yemi 30 liraydı. Yani yetiştirici destekleme ile 10 çuval yem alabiliyordu. 2021 yılına gelindiğinde besilik erkek sığır desteklemesi 250 lira, 50 kilogram besi yemi 300 lira olmuştur. Şu an yatan destekleme ile 1 çuval dahi yem alamıyoruz. Bunun yanında mazot, elektrik ve diğer girdilerdeki artış hepimizin malumu. Hal böyleyken Bakanlığımızdan 2022 yılı besilik sığır destekleme rakamını belirlerken artan maliyetlerimizi göz önüne alınarak karar vermesini ve ciddi oranda iyileştirmeye gitmesini istiyoruz.  Ayrıca yılın ortasına gelmiş olmamıza rağmen halen daha 2022 yılı destekleme rakamları açıklanmamıştır. İvedilikle iyileştirilmiş 2022 yılı destekleme rakamları açıklanmalıdır. Hem para kazanamayıp hem de belirsizlik ortamı yetiştiriciler olarak bizim karar almamızı, plan yapmamızı imkânsız hale getiriyor” diye konuştu.