GündemManşetSağlıkKentlerde vakaya ulaşma süremizi 10 dakikanın altına indirdik

4 ay ago

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Acil Sağlık Hizmetleri Ambulans Sisteminin 25. Kuruluş yılı olması nedeniyle “01-07 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” kapsamında önceki gün MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de program düzenlendi.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program Burdur İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören’in günün anlam ve önemi hakkında konuşmaları ile devam etti.

Aygören programda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25. kuruluş yılı olması nedeniyle 01-07 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında bir program düzenlemiş bulunmaktayız. İnsanı yaşatmanın yegâne sağlık hizmetlerinde bu kutsal çabanın ilk ayağı olan 112 acil sağlık hizmetlerinin 25. yılında hep birlikteyiz. Karada, denizde, havada, afetlerde, yangında, kazada ve sınır ötesinde yani her türlü tehlikeye göğüs gerdiğimiz her ortamda gece gündüz demeden canla başla bir hizmet vermekteyiz. Bu anlamda katkılarınız ve çabalarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sesimizi ilk duyan komuta merkezindeki görevli, yardımımıza ilk yetişen ambulanstaki 112 Acil Sağlık personelidir. Onların sayesinde kendimizi güvende hissetmekteyiz. İyi ki varsınız vatandaşa İhtiyaç anında ihtiyacı olan sağlık hizmetini en kaliteli şekilde vermenin çabası içerisindeyiz şüphesiz hastane öncesi acil sağlık hizmetleri örgütlenmesi sağlık sistemimizde önemli bir yere sahiptir bugün gelinen noktada 112 acil sağlık hizmetlerimiz hastane öncesi sağlık hizmetlerinde iftar edeceğimiz bir örgütlenmenin sonucudur. Ben de hekimliğimin önemli bir bölümünde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin kuruluş yıllarında 112 bünyesinde ambulansta 4 yıl hizmet vermiş bir 112 hekimiyim.  Geçmişte bu görevi 4 yıl süreyle sürdürmüş olmanın mutluluğunu yaşıyorum bunun gururunu taşıyorum. 1994 yılında bakanlık tarafından başlatılan 112 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri projesi ile bugünkü yapının temeli atılmış bulunmaktadır. Bugün ise İlimizde 23 112 istasyonu 48 ambulans 390 Personel 77 UMKE gönüllüsü ve 22 ilk yardım eğitmeni ile vatandaşa kesintisiz acil sağlık hizmeti sunmanın gururunu yaşıyoruz. İlimizde kent merkezlerinde vakaya ulaşma süresi 10 dakikanın altına inmiş bulunmakta kırsalda ise her halükarda 30 dakikanın altında vakalarımıza ulaşabilmektedir. Acil sağlık hizmetleri kapsamında komuta merkezimizde bu yılın ilk döneminde 66.475 çağrı ulaşmış, 3 vatandaşımız uçak ambulans ile taşınmış 2.301 kişinin ise il dışı sevk işlemi gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Bu acil sağlık hizmetlerin de ilimiz ölçeğinde ki bunu Türkiye genelinde de oranlayacak olursak hangi noktaya gelmiş bulunduğumuzun iyi bir göstergesi olarak sizlere takdim etmekteyim. Sözlerimi sonlandırırken birer slogan olarak söylediğim gibi bir gün hepimize lazım olacak 112 hattımızı asılsız çağrılarla meşgul etmeyelim trafikte sireni çalan ambulansı gördüğümüzde saniyelerin önemini unutmayalım ve yol verelim hepinize başta 112 çalışanlarımız olmak üzere katılımcılarımızın hepsine çok teşekkür ederim haftanız kutlu olsun.”

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören’in konuşmasının ardından Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan konuşmalarını yapmak üzere kürsüye geldi.

Vali Yardımcısı İbrahim Özkan; “112 acil sağlık hizmetlerinin kuruluşunun üzerinden 25 yıl geçmiş, 1994 yılında başlayan bu hizmet günümüze kadar gelişerek, modernleşerek devam etmiş, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası vesilesiyle de 25’inci Yıldönümünü idrak etmek ve farkındalık oluşturmak üzere burada bir aradayız. Öncelikle tüm sağlık çalışanlarımızın Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyorum. Karnelerimizde de yazardı, sağlığın ne kadar ehemmiyetli birey olduğu, Sultan Süleyman’nın sözünden orada da belirtildiği gibi hayatındaki en temel faktörlerden bir tanesi sağlıktır. Devletimiz günden güne, yıldan yıla her alanda olduğu gibi sağlık alanında da yatırımlara devam ediyor. Sağlık teşkilatımızı hem donanım, araç gereç, tıbbi enstrümanlar hem de insan kalitesi olarak daha iyi yetişmiş personel sağlayarak, geliştirmeye devam ediyor. Bu vesileyle de sağlık alanında zaten dünyada örnek ülkelerden, parmakla gösterilen ülkeler arasındayız. 25 yıl önce kurulan bu acil sağlık sistemi vesilesiyle de sistemimiz gayet güzel işlemekte ve bu konuda da dünyada bir önceliğimiz mevcuttur. Acil servis hizmetlerinde zorluk, meşakkat beraberinde geliyor çünkü çalışan arkadaşlarımız ambulans şoförüyle, paramedik arkadaşlarla zamanla yarışıyor ve epey bir stres ve yoğunluk altındalar. Onların bu çalışmaları, fedakarlıkları tabi ki her türlü takdirin üstündedir. İnşallah bundan sonra da insanımıza hizmet etme yolunda daha iyi, daha başarılı yıllar bizleri bekliyor. Müdür Bey biraz önce bilgilendirdi, bizim de il ölçeğinde 23 adet 112 istasyonumuz, 390 adet bu alanda çalışan personelimiz mevcut ancak 112 acil hizmetleri denilince iki husus bir problem olarak önümüzde duruyor. Bunlardan bir tanesi acil çağrı hatlarının gereksiz olarak meşgul edilmesi, son verilere göre yanılmıyorsam yüzde 60’ın üzerinde gereksiz çağrı almaktayız. İster istemez bu durum çalışanlarımızın motivasyonunu etkiliyor ve gerçekten müdahale edilmesi gereken olayları müdahale edememek gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Bir diğer hususta trafikte ambulansın geçiş önceliğidir.  Tabi ki, ambulanslarımız olaylara müdahale ederken zamanla yarışıyor, bir taraftan da trafiği kapatıp ambulansa yol verilmezken, insanlar diğer inşaların sağlığına tehdit oluşturuyor. Sağlık Bakanlığımızın geçmiş yıllardaki Yaşama Yol ver Kampanyası bu konuda farkındalık oluşturmak için önemli bir projedir. Tabiki emniyet güçlerimiz jandarmasıyla polisiyle trafik denetimlerinde ve eğitim programlarında sıklıkla sürücülerimizi bu konuyla ilgili bilgilendirmelerine devam ediyorlar. Ben inanıyorum ki bilgilendirmeler ile toplumsal bilinç oluşacaktır” diye konuştu.

Vali Yardımcısı İbrahim Özkan’ın konuşmalarının ardından günün anlam ve önemini belirten sine vizyon kısa, metrajlı film gösterisi izlenmesi, Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan personellere plaket dağıtımı, sergi tanıtımı, müzik dinletisi ve kokteyl ’in ardından program sona erdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive