GündemManşetKent Konseyi’ndeki gelişmeleri değerlendiren Belediye Başkanı Ercengiz: ‘BÜTÇEMİZİ AŞAN TALEPLERDE BULUNULDU’

5 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mahir Öztürk’ün Kent Konseyi Başkanlığı’ndan istifası hakkında Gazetemize konuştu. Öztürk’ün istifa gerekçelerini anlattığı yazılı basın açıklamasının yerel basında yayınlanmasının ardından, bu konu hakkında Muhabirimiz Hacer Zeren’in sorularını yanıtlayan Ercengiz, ‘Kent Konseyi için makam aracı gibi, Belediye’nin bütçesini aşan taleplerde bulunulduğunu ve gelen taleplerin Burdur gerçeği ile örtüşmediğini’ öne sürdü.

Emekli Veteriner Hekim Mahir Öztürk, geçtiğimiz Temmuz ayında Kent Konseyi Başkanlığı’ndan istifa etti. Gerekçeli istifa kararında belirttiği hususlardan biri de, Kent Konseyi’nden alınan kararların Belediye Meclisi’nde yeterince değerlendirilmediği, Kent Konseyi ile Belediye Meclisi arasında bir ortak akıl oluşturulamadığı ve bu noktada kendisini ‘başarısız’ bulmasıydı….

Muhabirimiz Hacer Zeren, Öztürk’ün iddialarını Başkan Ercengiz’e sordu. Ercengiz ise; Kent Konseyi’nin taleplerinin Burdur gerçeği ile örtüşmediğini dile getirerek, makam aracı tahsis edilmesi gibi Belediye’nin bütçesini aşan taleplerde bulunulduğunu öne sürdü.

BARCELONA TAKIMI BENZETMESİ

Açıklamasının başında, Mahir Öztürk’ü çok sevdiğini, bilgi birikimi olan, entelektüel karakteri olan bir insan olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, “benzetme yapmak için söylüyorum; Bizim Türkiye üçüncü liginde bir futbol takımımız var elimizde. Bu takımı Barcelona gibi oynatmaya çalışıyoruz. Taleplerimiz, beklentilerimiz eğer Burdur gerçeği ile örtüşmüyorsa ya da Burdur Belediyesi’nin gücünü aşıyorsa, bunları tartışmanın Meclis’te görüşmenin, onaylamanın hiçbir anlamı yok.” diye konuştu.

BU TALEPLER BİZİ AŞAR

Mahir Öztürk’ün Kent Konseyi’nin önemsenmediğini düşündüğünü aktaran Ercengiz, “Belediyecilik Kanunu’nda ‘Kent Konseyi bir takım görüş ve tavsiyelerde bulunur, Belediye Meclisi’nde değerlendirilir’ diyor. Değerlendirmek ucu açık bir kavram. Değerlendirmekten kasıt Meclis bu görüşü önemseyip tartışıp onaylayabilir, bu görüşü Belediye Meclisi’ne aktarır, bu konu ile ilgili görüş belirtip belirtmeyecek olduğunu sorabilir, bu konuların Kent Konseyi tarafından çalışıldığını söyleyebilir. Belediye Başkanı bu konuya ben vakıfım, görüşmeye gerek yok, ben kararı veririm de diyebilir. Ben Belediye Başkanı olarak Kent Konseyi başkanlığı seçiminde müdahil olmadım. Kent Konseyi’nin apolitik bir yapıda götürülmesi gerektiğini söyledim. Mahir Bey’in beklentisi mükemmelliyetçi bir anlayış içerisinde yüksek olabilir. Bir Kent Konseyi’ne tahsis edilmiş araç, bütçesi dediğimiz zaman bunlar biraz Burdur Belediyesi’ni aşıyor. Biz olabilirleri yaptık, olamayacakların neden olamadığını söyledik.” dedi.

KENT KONSEYİ-BELEDİYE İLE PARALEL DEĞİL

Kent Konseyi’nin, Burdur Belediye Başkanlığı ile paralel bir yapıdaymış gibi algılanmasının yanlış olduğunun altını çizen Başkan Ercengiz, açıklamasını “Türkiye’de birtakım şeyler karıştırılıyor. Kent Konseyi sivil bir yapılanmadır ve asıl payda gönüllülük esasıdır. Kent Konseyi toplum adına bir takım şeyler söylüyor ama Kent Konseyi de paralel Belediye Başkanlığı yönetim anlayışı gibi bir şey olamaz. Kent Konseyi’nden gelen kararı oyladığımız zaman Kent Konseyi’nin tüm görüşleri ile Belediye ters düşmüş gibi mi olacak? Bu çok sıkıntılı, bıçak sırtı bir iş.” sözleriyle noktaladı.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive