KültürManşetKent Belleği Müzesi’ne; ANLAMLI BAĞIŞ (Zeynel Abidin Tonguç’un kızları, babalarının değerli eşyalarını bağışladı)

2 sene ago

Burdur’un efsanevi belediye başkanlarından, 1963-1973 yılları arasında iki dönem Burdur Belediye Başkanlığı görevini yürüten Dr. Ali Zeynel Abidin Tonguç’un iki kızı, Burdur’un arşivi, hafızası olma iddiası taşıyan Kent Belleği Müzesi’ne babalarından kalan değerli eşyaları bağışladılar.

Zeynel Abidin Tonguç’un kızları Hülya Bilgin ve Hale Dramur, önceki gün Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i Piribaşlar Evi’nde ziyaret etti. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile geçmiş günlerden sohbet eden Bilgin ve Dramur babalarından kalan önemli anı eşyalarını Kent Belleği Müzesi’ne bağışladılar. Bağışladıkları eşyalar arasında Başkan Tonguç’un Müzayede’den aldığı koltuklar, masa ve sandalyeler, yemek takımı ve Tonguç’un kendi hazırladığı deprem albümü de bulunuyor.

Başkan Ercengiz, Hülya Bilgin ve Hale Dramur’a Burdur Kent Belleği adına bağışladıkları büyük anlam taşıyan eşyalar için teşekkür ederek, “vatandaşlarımızdan yaşadığımız kenti sahiplenmek adına anılarını canlandıracak fotoğraf, belge ve materyallerini Kent Belleği Müzemiz ile paylaşmaya davet ediyorum” çağrısını yineledi.

DOKTOR ZEYNEL ABİDİN TONGUÇ

Doktor Ali Zeynel Abidin Tonguç, Burdur’da 1960’lı, 70’li yıllarda öne çıkan yerel siyasetçilerden biri idi… İki dönem üst üste, 1963-1973 yılları arasında on sene Burdur Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tonguç, Burdur şehir merkezinde iz bırakan belediye başkanlarından biri oldu. Adalet Partisi’nden iki kez 18.11.1963- 05.12.1973 yılları arasında Burdur Belediye Başkanlığı görevini üstlenen şehrimizin meşhur Doktorlarından Zeynel Abidin Tonguç, şu anda kullanmakta olduğumuz Halk Pazarı’nı, eski Otogar’ı, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye merkez binasını şehrimize kazandıran, eserleriyle anılan bir isim oldu.

Burdur’u anlatan, tanıtan kaynak eserlerden biri olan 1967 İl Yıllığı’nın Burdur Belediyesi’ne yer verdiği 22 ve 23’üncü sayfalarında Tonguç ile ilgili şu bilgiler bulunuyor: “Belediye Başkanı Dr. Zeynel Abidin Tonguç: 1333 yılında (hicri) Antalya’da doğmuştur. 1945 yılı (miladi) İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Daha önce Hükümet ve Belediye Tabipliklerinde bulunmuştur. Almanca bilmektedir. 1966 yılında Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Batı Almanya, İsviçre, İtalya ve Yugoslavya’da bulunmuştur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive