ManşetKemal Arslan’dan ilginç çıkış: Doğru bilgilerle sonuç alınır, bu konuda yanlış bilgilerle kamuoyu oluşturulmak isteniyor!

5 sene ago

Şehrimizde son günlerde gündemde olan Kız Meslek binasının yıkım tartışmalarında bir ilginç yaklaşım da BURTÜKODER ve Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’dan geldi. Burdur’da başta Kent Konseyi olmak üzere çeşitli kuruluşların başlattıkları ‘Kız Meslek binası tarihi bina niteliğinde, yıkılmasın’ şeklinde başlattıkları, yıkımı engelleme çabalarını değerlendiren Arslan, bu çalışmaya destek vermediklerini belirterek, doğru bilgi sahibi olmadan kamuoyu oluşturulmak istendiğine dikkat çekerek, Kent Konseyi’nin bu konudaki tutumunu eleştirdi.

Sivil Toplum Platfıormu adına Kemal Arslan imzasıyla yayınlanan basın bildirisi şöyle:

“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın bilindik garabetlerinden birisi daha yaşanmakta son günlerde Burdur’ da.

Birilerinin anılarımızı yıktırmayacağız söylemiyle Cumhuriyet Meydanına bir pankart asıp, bir masa koyup, Kız Meslek Lisesi binasını yıktırmayacağız içerikli imza kampanyası başlattıkları görülmektedir.

Tüm bu girişimleri demokratik bir hakkın kullanımı olarak saygıyla karşılamak gerektiği tartışmasız bir gerçektir. Toplumu bilgilendirip yönlendirmeye ve hatta kamuoyu oluşturmaya kalkışan kişi ya da kuruluşların önce konuyla ilgili doğru bilgilere sahip olup, geliştirilecek doğru politikalarla sonuç alıcı adımlar atmaları gerekir aksi halde en büyük zararı, kamuoyu önünde güven kaybına uğratacakları sivil toplum hareketine vermiş olurlar.

Bu bağlamda gündeme getirilen Kız Meslek Lisesi eski binası hakkında sormak lazım, bu bina kimin ve bu bina tarihi değere sahip bir kültür varlığımıdır? İntifa, yani kullanım hakkı Milli Eğitime verilmiş, mülkiyeti Özel İdareye ait bir binadır. 1945’li yıllarda yapıldığı bilinen binanın tarihi eser olmadığı tescil edilmiştir.

Bu bina üzerinde yapısal tasarrufta bulunma hakkı kime aittir? Bu bina üzerinde yapısal tasarrufta bulunma hakkı   sadece İl Özel İdaresine aittir. Yani il özel idaresi yıktırabilir, ya da yenisini yaptırabilir.

Bu binanın imar planı üzerindeki tescili nedir? Değiştirilebilir mi? Evet can alıcı soru da budur. Bu binanın imar planındaki tescili ‘okul yeri’ olarak kayıtlıdır. İmar planında değişiklik yapılmadan, bu binanın yerine başka bir yapı yapılamaz!

Bu bina üzerinde farklı projeler gerçekleştirmek istenmesi ne demek oluyor ve mümkün müdür ?  İmar planında okul yeri olarak tescilli  yapı ya da arsada , farklı projeler gerçekleştirmeden söz etmesi, tek kelimeyle cahilliktir.

Eski Kız meslek Lisesi binası teste tabi tutulmuş mudur? İl Özel İdaresinden öğrenildiği kadarıyla  bina yapılan testlerde ‘çürük’ çıkmıştır. Testlerde çürük çıkan binalar ne yapılmalıdır, bu bina için ne önerilebilir ?

Yapılan testlerden çürük çıkan binalar için 2 yol vardır. 1.’si Güçlendirme, 2.’si yıkılıp yeniden yapılması.Güçlendirme tasvip edilmeyen bir yol, yenisi yapılmak üzere yıkılması en ideal yöntemdir.

Çürüklüğü teknik heyetlerce kabul edilmiş ise, bazı kişilerin anılarını yaşatmak uğruna, şehrin merkezinde bir MEZBELELİĞİ  muhafaza etmeye kalkışmanın mantığı, kabul edilebilirliği yoktur.

Konuyu değerlendiren Platformumuz, yapılacak en akılcı davranışın,  şehir merkezinde kalan bu alanın kamu yararı gözetilerek, en ideal biçimde değerlendirilmesi için Burdur Halkının görüşüne başvurulmasını en doğru yöntem olarak görmektedir.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive