GündemManşetKemal Arslan: ‘KENT KONSEYİ genel kurulu toplanmalı’

5 sene ago

Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) ve Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, Burdur Belediye Başkanlığı’na, Burdur Kent Konseyi üyelerini olağanüstü genel kurula davet etmesini talep etti.

Kemal Arslan, Belediye’ye sunduğu yazılı talep de “Burdur Kent Konseyi Yönergesinin 12/h maddesi gereği yürütme kurulu üyelerinin toplantılara devamsızlıkları nedeniyle üyeliklerinin düşmesi gerektiği gerçeğiyle, fiilen boş durumdaki Burdur Kent Konseyi Başkanlığı ve Yürütme Kurulu üyeliklerinin belirlenmesi için Yönetmelik ve Yönerge hükümleri doğrultusunda, Burdur Kent Konseyi Genel Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırmanızı arz ve talep ederiz” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi 16 Haziran tarihinde yapılan genel kurulda, Kent Konseyi’nin başkan ve yürütme kurulu üyeleri belirlenmişti. Kent Konseyi Başkanı Mahir Öztürk’ün istifa etmesi üzerine, yürütme kurulu Nuri Levent Özer’i Kent Konseyi Başkanı olarak belirlemişti…BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan ise, ‘Genel kurulca belirlenen bir görevlendirmenin boşalması halinde bu kadroya yürütme kurulunca atama yapılamayacağı, toplanacak genel kurulca seçim yapılması gerektiği şifaen yürütme kurulu üyelerine bildirmiş olmamıza rağmen, kabul edilmemesi üzerine’ Bakanlık görüşü istemişti. İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görüşünde, BURTÜKODER’in öneri ve uyarısında haklı olduğuna karar verdi ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun yaptığının yanlış olduğunu derneğe bildirdi. Bunun üzerine Dernek Başkanı Kemal Arslan, Belediye Başkanlığı’na yazılı talep de bulunarak, Başkan Ercengiz’den Kent Konseyi genel kurulunu olağanüstü toplantıya çağırmasını istedi.

Eğer talep kabul edilirse, Kent Konseyi’nin Eylül ayında yeniden olağanüstü genel kurula giderek, yeni başkan ve yürütme kurulu üyelerinin belirlenmesi gündeme gelecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive