GenelKEMAL ARSLAN, KENT KONSEYİ BAŞKANLIĞI’NA YENİDEN ADAY “Bu kentin hukukunu korumak için adayım”

5 sene ago

Burdur Kent Konseyi, 13 Aralık 2015 Pazar günü başkanını seçecek. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, genel kurul öncesi gazetemize açıklama yaparak, Kent Konseyi Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Daha önce, Mahir Öztürk tarafından yönetilen ancak istifayla sonuçlanan sürecin ardından, BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Kent Konseyi’nin yeniden başkanının seçilmesi için çağrıda bulunmuştu. İçişleri Bakanlığı’na yazılı görüş soran BURTÜKODER Başkanı Arslan’ın çağrısına İçişleri Bakanlığı olumlu yanıt vermiş ve olağanüstü bir genel kurulla Kent Konseyi başkanının seçilmesini öngörmüştü. İşte; bu süreç sonunda, Kent Konseyi’nin yeniden olağanüstü bir genel kurulla başkanının belirlemesi gündeme geldi.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e yaptığı açıklamada; Kent Konseyi Başkanlığı’na yeniden aday olduğunu duyurdu.

Açıklamasında; Kent Konseyi’nin, kent halkının, yönetenlere karşı hukukunu koruyan bir yapı olduğunun altını çizen Arslan; “Özellikle İskandinav ülkelerinden Avrupa’ya yayılmış, halkın yönetime katılma süreçlerinde etkin rol oynadığı, ‘yönetişim” denilen, yani birlikte yönetme kültüründen gelen bir yönetime dahil olma mekanizması. Ülkemizde de 2006 yılında, Yerel Gündem 21 kapsamında sürdürülegelen Kent Konseyleri, 2006 yılında çıkarılan bir yönetmelikle yasal bir statü kazandı. Artık 2007 yılından itibaren de tüm ülkemizde Kent Konseyleri oluşturulup, çalıştırılmaya başladı” hatırlatmasında bulundu.

‘Kent Konseylerinin, halkın görüşlerini gündeme taşıma görevlerini üstlendiklerini’ belirten Arslan, Kent Konseyi’nin, mevcut Başkanı Mahir Öztürk’ün istifasından sonra yaşanan gelişmeleri şöyle özetledi: “5’er yıllık dönemler halinde, yerel seçimlere denk görev süreleri, 2 dönemde Kent Konsey seçimleriyle kent halkının dinamikleri başta sivil toplum örgütleri olmak üzere, kent yönetiminde görev alıp, halkın görüşlerini taşıma görevini sürdürmekteydiler. İlimizde de 2014 yılı Haziran ayından itibaren Kent Konseyi yönetim kurulu seçilmiş, seçimle belirlenmiş, mevcut başkan 2 Temmuz günü istifa ederek ayrılmıştır. Kent Konseyi yönetimi, istifa eden başkanın yerine, kendi içerisinden bir üyesini başkan seçerek, bu görevi devam ettirmek istediler. Kendilerini uyarıp, genel kurulda seçilmiş bir başkanın ancak olağanüstü bir genel kurul ile yeniden seçiminin yapılabileceğini bildirmiş olmamıza rağmen ‘hayır biz böyle anlıyoruz’ diyerek bildiklerini okumak istediler. İçişleri Bakanlığı’na görüş sormamız üzerine, İçişleri Bakanlığı önerimizi haklı bulup, istifa eden Kent Konseyi başkanının yerine, olağanüstü bir genel kurulla Kent Konseyi başkanının seçilmesini öngördü. Ancak 8. ayda gelen bu kararı Burdur Kent Konseyi Başkanlığı, hukuken yok hükmünde olduğundan, Burdur Belediye Başkanı tarafından, Kent Konseyinin genel kurula götürülmesi gerekirdi. Bunu da biz Tüketicileri Koruma Derneği olarak yazılı talep ettik. Aksi halde Kayyum vasıtasıyla genel kurula götürüleceği talebimizi dile getirdik.”

Pazar günü yapılacak olan Burdur Kent Konseyi genel kurulu’nun, Belediye Başkanı tarafından götürülmesi gereken bir toplantı olduğunu, ancak Kent Konseyi’nin bize göre olmayan başkanı sıfatıyla, Zafer Mahallesi Muhtarı Nuri Levent Özer’in başkanlığında, bu toplantının düzenleneceğini söyleyen Kemal Arslan, Kent Konseyi Genel Kurulu’nun, 13 Aralık Pazar günü saat 13.00’de Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Arslan, “Umuyoruz Kent Konseyi, kent halkının hukukunu savunacak, Kent Konseyi başkanı vasıtasıyla yönetilir de Burdur halkı sahipsiz, öksüz kalmamış olur” şeklinde bir temennide bulunmayı da ihmal etmedi.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın Kent Konseyi’ni yönetmek için hazırladığı listesinde, şehrin önemli kamu kurumları, sivil toplum örgütleri yöneticileri ile siyasi, sosyal ve kültürel çevreden çok bilinen, önde gelen isimlerinin olduğu belirtiliyor.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive