ÇevreManşetKEKİK; doğal antibiyotik (LİSİNİA’da aromatik bitkiler atağında, kekik yağı üretimi hız kazandı)

12 ay ago

Lisinia Doğa Proje Alanı’nda aramotik bitkilere yönelik çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Burdur’un Karakent Köyü yakınlarında bulunan Lisinia Doğa Proje alanında tüm dünyada doğal antibiyotik olarak kullanılan kekik yağı üretimi hız kazandı. Burdur’da hasat edilen 25 ton kekik’ten 500 kilogram kekik yağı elde edilecek.

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ne bağlı Akçaköy’deki Lavanta Deresi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kampüsü içerisine dikilen yaklaşık 280 dekarlık alanda hasadı yapılan kekikler Lisinia’ya getiriliyor. Kekikler burada kazanlara dolduruluyor. Yaklaşık 100 derece sıcaklıktaki kazanlarda bu- harlaşan kekik yağı damıtma yöntemi ile önce bir haznede toplanıyor, ardından da şişelere aktarılıyor.

Halk arasında birçok hastalığa şifa kaynağı olarak da bilinen kekik yağı tüm dünyada doğal antibiyotik olarak kul- lanılıyor. Son zamanlarda ülke ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlayan kekik yağının litresi 250 lira ila 350 lira arasında satılıyor.

Kekik yağı üretimi hakkında DHA’ya bilgi veren Lisinia Doğa Proje sorumlusu Öztürk Sarıca; “biz Burdur’da Lisinia Proje alanı, Akçaköy lavanta deresi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Toplamda 280 dekarlık alanda kekik üretimi yapıyoruz. Bu yıl itibarıyla yaklaşık 25 tona yakın kekik üretimimiz olacak ve toplamda 500 kilograma yakın kekik yağı ve bir o kadar da kekik suyu üretimimiz gerçekleşecek” diye konuştu.

Sarıca şunları söyledi: “tüm dünyaya baktığınızda Kekik yağının yüzde 75’i ile yüzde 95’i Türkiye’den alınmakta. Kendi doğal eczanelerinde ve pek çok endüstriyel ürünlerinde bunu kullanmakta. Oysa ki, ülkemizde kekik yağı kullanımı son yıllarda artacağına azalmış durumda. Yurtdışındaki doğal eczanelerde doğal antibiyotik olarak pazarlanan Kekik Yağına maalesef ülkemizde yeteri kadar önem verilmemekte. Ülkemiz antibiyotik kullanımında üst sıralarda iken yurt dışında antibiyotik kullanımı çok daha alt sıralarda. Ülkemizde antibiyotik kullanımı alışkanlıklarını değiştirmek açısından Kekik Yağının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Bakteri, virüs ve mantarların yüzde 75’i ile yüzde 95’inde etkili bu kadar doğal bir maddenin antibiyotikten çok daha önce tercih edilir olması aslında insan sağlığı, halk sağlığı ve ülkemizin sağlığı açısından çok önemli. Ülkemizin yurtdışından ciddi anlamda para vererek vererek aldığı antibiyotiklere, hem bunların yan etkilerine, hem de yurtdışına döviz çıkışı noktasında ülkemiz ekonomisine çok ciddi katkıları olacaktır.”

Sarıca Türkiye’de kekik sektörünün önünün açık olduğunu ve Kekik üretimin yaygınlaşması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek “su tüketmeden yetişiyor zaten Lisinia’nın hedefi su tüketmeden yetişen aromatik bitkiler. Bunun başında Lavanta gelmesine rağmen adaçayı ve kekik üretiminin ülkemizde aygınlaşması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Lisinia doğal yaşam alanını gezen vatandaşlarda kekik yağının nasıl çıkarıldığı görme fırsatı buluyor. Lisinia’da 2 yıldır gönüllü çalışan ve ülkesinde Türk Dili ve Edebiyatı okuyan 31 yaşındaki Polonyalı Maciej Walkowiak’da ülkesinde kekik yağı üretimi yapılmadığını ilk kez burada yağ üretimini gördüğünü belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive