CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, ‘Kadın Cinayetleri’ hakkında basın açıklaması yaptı.

Antalya’da evinde ölü bulunan, kendisinden 5 gündür haber alınamayan gazetecilik bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu (21)’nun cinayetiyle ilgili de konuşan CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer; “Daha 21 yaşında üniversite öğrencisi Azra hayallerinden, ailesinden, yaşamdan koparılmıştır. Artık yeter diyoruz. Hiçbir çocuğun, kadının can güvenliği kalmadı. Sokaklarda insan kılıklı caniler, sapıklar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Gencecik, savunmasız, hayatının baharında kızlarımız, çocuklarımız katlediliyor. En temel hakkı olan yaşam hakkı ellerinden alınıyor. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona ermesi için 6284 sayılı kanun etkin olarak uygulanmalı ve bütün isyanımıza rağmen geri çekilen İstanbul Sözleşmesi tekrar yürürlüğe girmelidir. Toplumun en savunmasız kesimi olan çocuklarımızın yaşam hakkının elinden alınması noktasında suçlarda ceza indirimi yapılmamalıdır.”dedi.

“Azra hayallerinden, ailesinden, yaşamdan koparılmıştır”

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, “Antalya’da 5 gündür kendisinden haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu’nun cesedine ulaşılmıştır. Katil, sapık Mustafa Murat Ayhan tarafından tecavüz edilip, 5 parçaya ayrılıp, cesedini ormanlık bir alana gömerek saklamıştır. Sözün bittiği yer. Kadınlarımız, genç kızlarımız, çocuklarımız, geleceğimiz, yarınlarımız göz göre göre katlediliyor. Azra gözü dönmüş bir caninin kurbanı olmuştur. Çok üzgünüz, kızgınız. Daha 21 yaşında üniversite öğrencisi Azra hayallerinden, ailesinden, yaşamdan koparılmıştır. Artık yeter diyoruz. Hiçbir çocuğun, kadının can güvenliği kalmadı. Sokaklarda insan kılıklı caniler, sapıklar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Gencecik, savunmasız, hayatının baharında kızlarımız, çocuklarımız katlediliyor. En temel hakkı olan yaşam hakkı ellerinden alınıyor. Bu vicdansız canilere gereken yaptırımlar uygulanmadığı, caydırıcı cezalar verilmediği sürece, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmediği sürece kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet, taciz, tecavüz önlenemeyecektir.” diye konuştu.

“Katledilen her kadın bizim isyanımızdır”

Gezer; “6284 sayılı İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın ki kadınların ve çocukların yaşam hakları ellerinden alınmasın. Biz ülke olarak her geçen gün daha da geriye giderek Ortaçağ zihniyetine teslim olmaktayız. Küçük çocuklara kadın gözüyle bakmaya başladığımızdan beri ülkenin bütün dengeleri alt üst oldu. Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin diz kapağından bile tahrik olabileceğine utanmadan söyleyebilen, hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu söyleyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin kadınlar üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona ermesi için 6284 sayılı kanun etkin olarak uygulanmalı ve bütün isyanımıza rağmen geri çekilen İstanbul Sözleşmesi tekrar yürürlüğe girmelidir. Toplumun en savunmasız kesimi olan çocuklarımızın yaşam hakkının elinden alınması noktasında suçlarda ceza indirimi yapılmamalıdır. Her gün onlarca kadının, çocuğun şiddete, tacize, tecavüze, cinayete uğramamasını defalarca konuşulmasını, bir gün lanetlenmesini değil bu vahşetlere bir an önce dur denilmesini istiyor ve bekliyoruz, Biz çok şey mi istiyoruz? Yaşamak istiyoruz. Azralar, Gizemler, Emineler yaşasın istiyoruz. Katledilen her kadın bizim isyanımızdır.” ifadelerini kullandı.