Burdur Antalya Karayolu Tekke rampalarında ana kütleden ayrılan ve karayolu için tehlike oluşturan kaya parçası mermer ocaklarında kullanılan basınçlı su yastığı sistemi ile ana kütleden ayrılarak tehlike giderildi.

Burdur-Antalya Karayolu Tekke rampalarındaki bölümde ana kütleden ayrılan kaya parçasını indirmek için Karayolları ekipleri seferber oldu. Kayanın  patlatılmasının olumsuz sonuçlar çıkarabileceği değerlendirildikten sonra mermer sektöründe faaliyet gösteren iş insanı Ercan Akın’dan yardım istendi. 

Akın, mermer ocağından getirdiği sistemle yaklaşık 30 dakika içerisinde karayoluna tehlike oluşturan kaya parçasını ana kütleden ayırarak tehlikeyi giderdi.

Akın “Karayolları Şube Şefi İsmail Bey, bu kayanın yoldan geçen araçlar için tehlike yarattığını söyledi. ‘Ne yapabiliriz siz taşla uğraşıyorsunuz, mermer kesiyorsunuz’ dedi. Birlikte gelip burada bir keşif çalışması yaptık. Bizim kayaların açılması ve yıkılması için kullandığımız bir yöntem var. Burada da başka bir çözüm olmayacağı aşikardı. Çünkü patlatma yapılamazdı ve ekskavatör altına giremezdi üzerine taşın düşme tehlikesi vardı dolayısıyla bunun ayrılarak yıkılması gerekiyordu. Bizim ocaklarımızda uyguladığımız teknikle Karayollarına destek verip bu kayayı ayırarak tehlikeyi bertaraf ettik” dedi.

Akın şunları söyledi; “uyguladığımız sistem basınçlı su yastığı sistemi. Ayrılan araya su yastığını koyduk. Basınçlı su ile yaklaşık 150 ton ağırlığındaki kayayı düşürdük. Devlet sanayici iş birliği ile bu problemi çözmüş olduk” dedi.

Kayanın parçalanması sırasında bir süre çift yönlü olarak trafiğe kapatılan Burdur-Antalya Karayolu kayanın parçalanmasının ardından yeniden trafiğe açıldı.