EkonomiİlçeManşetKARAMANLI SULAMA YATIRIMINDA; % 87 fiziki gerçekleşme

3 sene ago

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce ilimizde sürdürülen en önemli sulama yatırımlarından biri olan Karamanlı sulaması yenileme işi bütün hızıyla sürüyor. İlimizin en verimli ovalarından Karamanlı bölgesinde 43 bin dekar araziyi modern sulamaya kavuşturacak olan bu yatırımda, % 87 fiziki gerçekleşme sağlandığı açıklandı.

BURDUR KARAMANLI SULAMASI YENİLEMESİ İLE TAKRİBEN 43 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ MODERN SULAMA SİSTEMİNE KAVUŞACAK… TESİSTE YÜZDE 87 FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ülkemizin dört bir yanını baraj, gölet, içme ve sulama suyu tesisleriyle donatarak milli kalkınmada öncü olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda yürütülen Burdur’da yaklaşık 43 bin dekar zirai araziyi modern sulama sistemi ile buluşturacak Karamanlı Sulaması yenileme çalışmaları bütün hızıyla ilerliyor. Yüzde 87 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı tesiste çalışmaların önümüzdeki yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.

İnşaat Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Proje kapsamında ana boru hattında 5 bin, sağ sahilde ise 63 bin metre boru döşenirken, sanat yapılarının montajı da tamamlanarak 20 bin dekar araziye su verilmeye başlandı. Sol sahilde ise 55 bin metre boru ihzaratı yapılırken, 45 km boru döşeme işlemi tamamlandı. Boru montajı ve sanat yapılarının imalatlarına devam edilen sol sahilinde tamamlanmasıyla birlikte 22 bin 950 dekar zirai arazi daha sulamaya açılarak toplamda 42 bin 950 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşturulacak.

“Burdur İçin Yatırım Anlamında Gereken Ne Varsa Yapmaya Devam Edeceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlık olarak Burdur’a muazzam yatırımlar yaptıklarını ve münbit toprakları suyla buluşturmaya devam ettiklerini kaydederek şunları söyledi:

“Karamanlı Sulamasını yenileyerek Burdur’da toplam 42 bin 950 dekar zirai araziyi modern sulama sistemine kavuşturacağız. 53 milyon TL’ye mal edeceğimiz proje ile milli ekonomiye yılda 64 milyon TL fayda sağlayacağız. Bizim gönlümüzde müstesna bir yeri olan Burdur için yatırım anlamında gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive