Tarım ve Orman Bakanlığınca su kaynakları ve ürünlerinin korunarak, sürdürülebilir kullanılması, su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla başlatılan “Balıklandırılması Projesi” kapsamında Karacaören Barajına 115 bin balık bırakıldı.

Proje kapsamında 2022 yılı içerisinde Burdur genelinde toplam 21 su kaynağına 613.200 yavru sazan balığı bırakılacağını belirten Vali Arslantaş, balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile mümkün olduğunu belirterek, vatandaşlarımız tarafından avlanma zamanı, yasaklar ve kurallara uyma noktasında hassasiyet beklediklerini vurguladı.

Programın devamında Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri tekneyle Karacaören Barajında inceleme gezisi yaptı. 

Programa başta Vali Arslantaş olmak üzere Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, kurum yöneticileri ve muhtarlar katıldı.

Proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretilen yavru sazan balıklarından, 2021 yılı içerisinde Burdur’da 13 su kaynağına 712.000 yavru sazan balığı bırakılırken 2022 yılı içerisinde ise 21 su kaynağına toplam 613.200 yavru sazan balığı bırakılacağı belirtildi.

Burdur’da 5 adet üretim amacı ile kiralanmış göl ve baraj gölünde, 45 teknede 124 avcı ticari olarak balıkçılık faaliyetini sürdürmekte. Burdur’da son beş yıl içerisinde avlanan sazan miktarı 92 bin kg olurken toplam 1 milyon 500 bin TL’lik katma değer üretildi.

Devam eden bu proje ile ticari avcılığın geliştirilerek, halkımızın daha kolay ve kaliteli proteine ulaşmasını sağlamanın yanında, ayrıca göletlerin balıklandırılarak sportif amaçlı avcılığı geliştirmek, vatandaşlara yeni ilgi alanları ile kaliteli bir protein kaynağını göl ve göletlerden ulaşılabilmesine imkân tanımak amaçlanmakta.

2022 yılı içerisinde İl genelinde bırakılacak ve yaklaşık 2 yıl içinde büyüyerek avlanabilir boya gelecek balıkların, yaşama ve büyüme oranları değerlendirildiğinde 8 milyon TL’lik katma değer sağlanacağı öğrenildi.

Bütün bunların yanında Balıkçılığın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem taşıdığı belirtildi. Su ürünleri kaynaklarını korumak için yasak olan 15 Mart-15 Haziran arası avcılık yapılmaması, yasal boyların altında balıkları avlamaması, büyük önem taşıdığı ifade edilirken sazan için bu boy 40 cm olduğu söylendi.