EkonomiManşetKARAÇAL BARAJI, üreticinin yüzünü güldürmeye başladı

5 sene ago

Burdur’da yıllardır büyük umutlarla beklenen, ilimizdeki en büyük sulama yatırımı olan Karaçal Barajı meyvelerini vermeye başladı. Karaçal Barajı’nın hizmete girmesiyle birlikte sulu tarıma geçilince tarımsal ürünlerin de verimliliği artmaya başladı.

Hatırlanacağı gibi; 90’lı yıllarda Burdur’un en öncelikli sorunları, beklentileri denildiğinde ilk akla gelen ifadeler ‘Üniversite kurulması diye başlanır, Karaçal Barajının tamamlanması diye devam eder, sonrasında listede diğer öncelikler sıralanırdı…’ Yapımına 1992 yılında başlanan, o günkü DYP-SHP koalisyon iktidarı döneminde başlanan uzun yıllar ödenek yetersizliği nedeniyle sürüncemede kalan, Karaçal Barajı’nın fiziki gerçekleşmesi, bitirilmesi AK Parti iktidarı döneminde oldu, Fiziki gerçekleşmenin ardından sulama projelerinin de devreye girdiği bu yatırımda, beklenen ürün verimliliği kendini göstermeye başladı.

Tarımsal sulamada büyük önem arz eden Burdur Karaçal Barajının tamamlanıp, su tutmasının ardından, bazı köylerde sulu tarıma geçildi. Yaklaşık 50 bin dekar araziyi kaplayacak olan sulu tarımla birlikte artık sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de hareketlenmeye başladığını aktaran Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın, “Bu bölgenin öncelikle olarak deneyimli bir ziraat mühendisine ihtiyacı var. Barajdan su geliyor ancak, bu suyu bilinçli bir şekilde kullanmak gerek. Suyun bilinçli kullanıldığı takdirde, ben ümit ediyorum ki burada yetişen sebze ve meyve ile Türkiye’yi besleyebiliriz” dedi.

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın’ın Kumluca köyünde yetiştirdiği kavun tarlasında incelemelerde bulundu. Baraj’dan su gelmesiyle birlikte, ilerleyen zamanda Müslümler, Kumluca, Yarıköy, Yazıköy, Akkaya gibi su sıkıntısı çeken köylerde sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de ön plana çıkacağını aktaran Başar, su kaynaklarının azlığına dikkat çekerek, damla sulamanın önemine değindi.

Tarımsal sulamada büyük önem arz eden Burdur Karaçal Barajının tamamlanıp, su tutmasının ardından, bazı köylerde sulu tarıma geçildi. Yaklaşık 50 bin dekar araziyi kaplayacak olan Sulu tarımla birlikte artık sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de hareketlenmeye başladığını aktaran Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın, “Bu bölgenin öncelikle olarak deneyimli bir ziraat mühendisine ihtiyacı var. Barajdan su geliyor ancak, bu suyu bilinçli bir şekilde kullanmak gerek. Suyun bilinçli kullanıldığı takdirde, ben ümit ediyorum ki burada yetişen sebze ve meyve ile Türkiye’yi besleyebiliriz” dedi.

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın’ın Kumluca köyünde yetiştirdiği Kavun tarlasında incelemelerde bulundu. Barajdan su gelmesiyle birlikte, ilerleyen zamanda Müslümler, Kumluca, Yarıköy, Yazıköy, Akkaya gibi su sıkıntısı çeken köylerde sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de ön plana çıkacağını aktaran Başar, su kaynaklarının azlığına dikkat çekerek, damla sulamanın önemine değindi. Bölgenin öncelikli olarak deneyimli bir ziraat mühendisine ihtiyacı var olduğunu aktaran Hasan Kapkın, “Karaçal Barajından su geliyor ancak, bu suyu dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanmak gerek. Ben buraya kavun fidesi diktiğimde bazıları, kavun para mı eder diye espiri yapıyorlardı. İki ayrı tarlada Kavun yetiştirdim ve hasadını yapıyoruz. Kavunlarımızı da il dışında değil, Burdur’umuzda yaş sebze ve meyve ticareti yapan Cengiz Gürcan arkadaşımıza sattım. Önemli olan kendi esnafımızın para kazanması” dedi.

Uzun yıllardan beri su sıkıntısı çeken köylerde, artık silajlık mısır, yonca, sebze ve meyve yetiştirmeye başladığına dikkat çeken Kapkın, “Şu an ki bölge Burdur’un bir nevi GAP’ı haline dönüştü. Daha önce su olmadığı için, köylüler sadece hububat yetiştiriyorlardı. Şu anda ise yaklaşık 70-80 bin dönüm arazide sulu tarım yapılıyor. Göründüğü gibi arazilerimiz çok geniş. İyi kullanıldığı takdirde, çiftçilerimizin yüzü güler” şeklinde konuştu.

Bölgenin daha çok hayvancılıkla geçimini sağladığını aktaran Başar, “Bu suyun gelmesi veya bu kadar büyük arazilerin olması, bu havzadaki üreticilerimizin tarıma yönelmesiyle birlikte, Antalya’daki sebze sezonunun bitiminden sonra Burdur tekrar ikinci bir Antalya şeklinde Türkiye’yi besleyebilir mi, sorusunu gündeme getirmek gerek. Burdur olmaz şartlarda hayvancılık yapıyordu, olmaz şartlarda tarım yaparken Karaçal Barajıyla beraber Çine ovasıyla rekabet edecek hale gelecek. Önemli olan çiftçilerimizin, üreticilerimizin iyi bir şekilde yönlendirmek olacak. Bu konuda, doğrudan ve dolaylı olarak konunu muhatabı olan herkese her kuruma önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

Bölgenin, hem Türkiye’yi besleyebileceğini hem de hayvancılığın daha da canlanacağını aktaran Kapkın, “Çünkü çiftçi önceden mısır bulamıyordu, yonca bulamıyordu. Su olmadığı için bunların hepsini dışarıdan satın alıyordu. Şu anda 7 köy bu sulamadan faydalanıyor. Şu anki topraklara daha sebze ekilmemiş. İnşallah bundan sonra sebze yetiştiriciliği ve sera ön plana çıkar” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive