EkonomiManşetÜniversite-MAKÜKalkan eleştirileri cevapladı: ‘HERKES ÜNİVERSİTENİN YERİNİ KABULLENMELİ’

4 sene ago

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, geçtiğimiz hafta Gazetemize yaptığı ‘Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yeri doğru tespittir’ açıklamasına gelen eleştirilere cevap verdi. Açıkla-masının arkasında duran Kalkan, “Burdur’da Üniversitenin Örtülü’deki yeri kadar bir alan bulsunlar, biz o alanı bulanların peşinden koşalım’ diyerek, “Biz üç kişi olarak bu yeri tespit ettik ve teklif ettik. Çalışmaları yaparken değişik üniversitelerle görüşmelerimiz oldu. Bilindiği gibi birçok il’de üniversiteler şehir dışındadır. Biz güzel hizmet ettiğimize inanıyoruz. Bu işin günahı vebali bu üç kişinin üzerinedir. İnsanlarda laf var iş yok” dedi.

Esnaf Odaları Birliği Recep Kalkan’ın, gazetemize yaptığı ‘Üniversitenin yerini doğru tespit ettiğimize inanıyoruz’ açıklaması, kamuoyunda geniş yankı buldu. Değişik kesimlerden, Kalkan’ın açıklamasına tepki gösterenler de, destek verenler de oldu. Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, dün düzenlediği toplantıda, bu konudaki eleştirilere de sert yanıt verdi.

                   Vebali boynumuza!

Haberimizde yaptığı açıklamaların farklı yorumlandığına dikkat çeken Oda Başkanı Kalkan, “Bu konu herkesin bakış açısına göre değişiyor. Burdur’da, üniversitenin alanı kadar bir alan bulsunlar, biz bulan arkadaşların peşinden koşalım. Açıklamamıza yapılan yorumlar da, yorum yapanların bakış açısını yansıtıyor. Biz üç kişiyle çıktığımız bu yolda, üniversitenin yerini tespit ettik ve yetkililere teklif ettik. Birçok üniversite yönetimleriyle görüş-meler yaptık. Yerlerine baktık. Üniversiteler, çok daha şehir dışında, iyi alanlarda, iyi yerleşkelere yapılmış. Burdur’da en uygun yer olarak Örtülü arazisini bulduk. Eğitim Fakültesi Isparta’ya, Veteriner Fakültesi Antalya’ya bağlıydı. Rektörlerle görüştüğümüzde, neticede burası tespit edildi. Yine söylüyorum, günahı vebali bizim üzerimize. Ferit Öztürk arkadaşımız da bizimle beraberdi, vefat etti. Burdurlu olmamasına rağmen , Burdur sevdası olan bir arkadaşımızdı. Gerçekten güzel hizmet ettiğimize inanıyorum. Vakfın (BURYÖV) çok büyük iş yaptığına da inanıyorum” diye konuştu.

          Laf var iş yok

“Bu hizmeti herkes kabul etmeli.” diyen Kalkan, halen üniversitenin yerini kabullenemeyen insanlar olduğunu dile getirerek,  “Artık birazcık uyanmaları lazım. Gitsinler civar illere baksınlar. Küçük kal-manın alemi yok. Burdur büyük il olmalı. Burdur göç almalı, büyümeli. Bir Tıp Fakültesi yüz bin nüfusun üzerinde olursa anca açılıyor. Biz 76 bin nüfustayız. Bu nüfusa sahip bir yere, tıp fakültesi bir müddet daha gelmeyecektir. Ama biz bunun gayreti içerisinde olmalıyız. Herkes elini taşın altına koymalı. Böyle çekememezlik, istememezlik, yok neden sen yaptın, neden o yaptı? gibi bir sürü yorum var. Ama insanlarda laf var iş yok. Biz de herkes laf etmesin, iş yapsın istiyoruz. Bu kervan Burdur’da yürüyecek. Bu kervana katılanları, bizimle beraber olanları her zaman saygıyla kar-şılarız. Burdur’a hizmet edenleri her zaman saygıyla karşılarız. Burdurluyum diyorsa herkes, demek ki Burdur’a bir borcu var, o borcu herkes ödesin. Burdurlu olmanın da bir mesuliyet, ağırlığı vardır. Herkes bu mesuliyetin altına girmeli. Yatırımlar olmalı” şeklinde açıklama yaptı.

Birlik Başkanı Kalkan, şehirle üniversitenin birleşmesi için, bölgenin imara açılması gerektiği vurgusu da yaptı. Şehirle üniversite arasındaki bölgenin, ticari alan haline getirilmesi gerektiğinin altını çizen Kalkan, “Yol b oylarında artık ticaret yapılmalı. Burdur’dan ancak çevre yolundan geçiyorlar, Burdur’a girmiyorlar. Bu alan Antalya yolu kavşağından üniversiteye kadar imar yok. Burası imara alındığı takdirde, üniversite ile şehir bütünleşecek. Artık, altyapıyı yapma mesuliyeti olan kişiler altyapıyı yapacaklardır.” açıklamasında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive