GündemManşetKaldırımlar insanların mı? Yoksa, iki tekerlekli araçların mı?

6 ay ago

İnsanların, özellikle yayaların kullanımı için yapılan kaldırımlar, şehrimizde maalesef son zamanlarda, elektrikli bisiklet ve bisiklet sürücülerinin adeta işgali altında!..

Burdur merkezde ana caddelerdeki geniş kaldırımlarda elektrikli bisiklet, motosiklet ve bisiklet sürücülerinin düşüncesizce hareket etmeleri ve bu araçları kullanmaları, yayaları bazen zor durumlarda bırakabiliyor. Genellikle fast-food türü işletmelerin servis için kullandıkları elektrikli bisiklet ve motosikletler kaldırımlara park edilerek ve kaldırımlarda kullanılarak, okul çıkışlarında çocukların bisikletleri ile kaldırımda hareket etmeleri yayaların ulaşımlarını olumsuz olarak etkiliyor.

İnsanların yürümesi ve rahatça gezinti yapması için yapılan kaldırımlarda zaman zaman motosiklet, bisiklet ve elektrikli bisikletler yüzünden ufak kazalarda meydana gelebiliyor. Kaldırım üzerinde kullanılan bisiklet ve motosikletlerin ani çıkışları insanların düşmesine ya da çarpılmasına neden oluyor. Burdur’da birçok yol ve cadde varken ve yol kenarlarına bisiklet yolu yapılıyorken, neden halen kaldırımlarda bisiklet ve motosiklet kullanılıyor?

O kadar uyarıların ve cezaların niye buna faydası olmuyor? Bunu sorgularken kaldırımların ne için yapıldığını, kaldırımların ne işe yaradığını ve bu kaldırımları kimlerin kullanması gerektiğini iyi düşünmemiz lazım.

Çünkü; kaldırımları sadece normal insanlar değil, engelli, yaşlı ve çocuklar da kullanıyor.

Birilerinin canının acımaması ve bu yüzden çıkacak bir arbedenin önüne geçilmesi için mutlaka tedbir alınmalı ve bu konuda insanlar eğitilmeli diyoruz…

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive