GündemManşetKAHHRAMAN 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK!

3 sene ago

Pazar günü 81 il’de meydanların ayakta olduğu bu tarihi günde Burdur’daki programı farklı kılan, mitinge damga vuran en önemli anlardan biri de kahraman Şehit Asker, belki de darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında en önemli etkenlerden biri olan, 15 Temmuz akşamının sembol isimlerinden Ömer Halisdemir’in anılması oldu. Niğdeli Ömer Halisdemir’in kız kardeşi Elif Serin Burdur’da yaşıyor. Devlet Hastanesi hemşirelerinden Elif Serin, Pazar günkü mitinge, Burdur Valiliği’nin onur konuğu olarak katıldı. Vali Şerif Yılmaz, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda darbeci general Semih Terzi’yi alnından vurarak öldüren ve darbe gecesinin kaderini değiştiren Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kızkardeşi Elif Serin ile Polis Özel Harekat Merkezinde şehit olan hemşehrimiz Polis Memuru Akif Altay’ın annesi Fadime ve Eşi Gülsüm Altay’a Türk bayrağı hediye etti.

Bilindiği gibi; Ömer Halisdemir ismi, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi karşısında simgeleşen bir isim… Ömer Astsubay’ın kahramanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda ortaya koyduğu cesur duruş, tarihe geçti… Türkiye’nin pek çok yerinde meydanlara, caddelere, parklara Ömer Halisdemir ismi verilerek kahraman askerimizin isminin ebediyen yaşatılması amaçlanıyor.

ÖMER HALİSDEMİR’İN KAHRAMANLIK HİKÂYESİ

Darbe girişiminin kader anı!

Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek için Diyarbakır’dan Ankara’ya uçmuştu. Tam teçhizatlı 20 asker ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geldi.  Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, en güvendiği askerini, astsubayı Ömer Halisdemir’i aradı ve vatan haini Semih Terzi’yi öldürmesini emretti. Sonunda şehit olabileceğini söyledi ve hakkını helal etmesini istedi.

DARBECİ GENERALİ ALNINDAN VURMUŞTU…

Kahraman Astsubay, Özel Kuvvetler Komutanlığı girişinde 20 askerin arasından sıyrıldı. Cuntacı Terzi’yi alnının ortasından vurdu. Koşarak uzaklaşırken darbeciler art arda tetiğe bastı. Astsubay Halisdemir, 30 kurşunla şehit düştü.

Darbeci Terzi de ölmüştü. Kahraman Astsubay Halisdemir’in darbeciyi vurmasıyla, darbe girişiminin seyri değişti ve hainlerin tüm planı bozuldu.

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın darbe girişimi sırasında, koruma astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir’i aradığı “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et” dediği belirtiliyor. Astsubay Halisdemir ise ‘Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin’ demiş.

Darbeci general Semih Terzi, Ankara Gölbaşı’ndaki 20 kişilik koruma ekibiyle helikopter pistinden karargaha yürüyordu. Karargah binasının girişinde Özel Kuvvetler Komutanlığı Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumalarına, “Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa’nın emri” dedi.

Korumalar Halisdemir’i etkisiz hale getirmek istedi. Halisdemir ise tabancasını çekti ve darbeci Terzi’yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek 30 kurşunla şehit edildi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in düştüğü yeri ölümsüzleştirecek.

Edinilen bilgiye göre, Halisdemir’in şehit olduğu yerdeki kanı sildirmeyen Komutanlık, burayı camla muhafaza altına alıp, etrafına çiçekler koydurdu. Komutanlığın, kanın bulunduğu yere, Halisdemir’i ölümsüzleştirecek bir anıt yaptırması bekleniyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive