ÇevreManşetKağıt atıklar, yeşeren tohumlar oluyor

2 sene ago

Burdur’da yaklaşık 4 yıldır PH Şeker Dünyası olarak hizmet veren genç girişimci Bayan Pınar Şakar bir ilk’e imza atarak kurumlardan topladığı kâğıtları geri dönüşüme kazandırmak amacı ile yeşeren tohumlar adı altında magnetler yapıyor.

Burdur Pancar Kooperatifinin geri dönüşüme destek için verdiği kullanılmış kâğıtları, içlerine çiçek tohumu yerleştirerek magnete çeviren Pınar Şakar özel günler için yeşeren magnetlerin şimdiden büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Pınar Şakar; “SGK ve Pancar Kooperatifi ile atık kağıtlar konusunda görüşme yaptık. İlk Etapta Pancar Kooperatifinden aldığımız atık kağıtlarla yaklaşık bir ay önce yeşeren tohum magnetlerini yapmaya başladım. Kağıtları öncelikle öğüterek hamur haline getiriyorum. Kağıttan oluşan hamura şekil vererek içerisine menekşe, sümbül, lavanta, maydanoz gibi çiçek tohumları yerleştiriyorum. Birkaç gün doğal ortamda kurumasını bekliyor ve son işlem olarak süslemesini yapıyorum. Toprakla buluşan magnetler 3 gün içerisinde filizleniyor. Nikah, bebek doğum ve özel günler için yapılan magnetler şimdiden çok tutulmaya başlandı. Aslında bu magnetler büyük şehirlerde çok uzun zamandır yapılıyor. Ama bizim ilimizde insanlar daha yeni yeni bu tür şeylere alışıyor.

Hep standart buzdolabına yapışacak yada vitrin süsü olarak kalacak magnetler isteniyor. Bu magnetleri anlattığımda özellikle gençler çok beğeniyor. Özel günlerinde farklı bir şey olsun isteyen gençler ve doğaseverler çok tercih ediyor. Bende hem geri dönüşüme katkı sağlamak, hem gelecek nesillere yeşil bir Dünya bırakmak için bu uygulamayı elimden geldiğince tanıtmaya ve anlatmaya çalışıyorum. Özel günleriniz saksıda can bularak filizlensin, umut olsun diyorum” dedi.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive