GündemManşetSiyasetKadir Koç: ‘PROTESTO ET, AMA PROVAKASYONA GELME’

5 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 7 Haziran 2015’te 25. dönem Milletvekilliği genel seçiminde Burdur’da ikinci sıradan aday gösterdiği,   1 Kasım erken genel seçiminde de ilimizde CHP’den aday adaylığı başvurusunda bulunan yeniden ikinci sıradan adaylığına kesin gözüyle bakılan Eğitimci Kadir Koç, gazetemize ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Muhabirimiz Hacer Zeren’e konuşan Koç ilk olarak adaylık sürecini değerlendirdi. Kadir Koç, “Ülkemizin ve partimizin kurucusu, ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği iki temel eserim dediği ‘Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisinin’ ilkeleri ışığında ve Burdur halkından aldığım destekten hareketle 1 Kasım erken genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmaya karar verdim” dedi.

ADAYIM ÇÜNKÜ;

Ülkemizde bir kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığının altını çizen Koç, “Adayım çünkü; ülkemizin düştüğü durum ortadadır. Kaos yaratılmaya çalışılmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, bugün ülkenin kurtuluşu için bir çaredir. Ben de Cumhuriyet Halk Partisi’nde bu nöbeti tutmaya karar verdim. 6 okun bayrağı altında bu nöbeti tutacağım” diye konuştu.

SİYASİ PARTİ IRKA DEĞİL HİZMETE DAYANIR

Siyasi partilerin ırka değil hizmete dayalı yapılar olması gerektiğine dikkat çeken Kadir Koç, “Siyasi parti hizmete dayalı olur. CHP bugün bütün ülkemizde yaşayan, üniter devlet yapısına inanmış, Türk bayrağının altında yaşayan, tüm etnik kökenleri birarada tutmayı başaran ve onlara saygı duyan, ırkı, dini, cinsi, mezhebi ne olursa olsun onlara eşit muamele gösteren bir partidir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi de böyledir. İnsanlar rengine, ırkına göre ayrılmaz. Bugün ülkede yapılmak istenen ırksal, dinsel ayrımlarıdır. Bu da uluslara savaş ve huzursuzluk getirir. Kavga getirir. Bütün uluslar ırksal nedenlerle bölünmüşlerdir. Bizim partimizin simgesi olan 6 ok’un anlamı da bütün ülkemizi bir ve eşit tutmak, ileriye götürmektir. Rengi dili, dini ne olursa olsun bizim kardeşimizdir. Yeter ki Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilkelerini savunsun, kendi özgürlüğünü barışı savunsun.” görüşünü dile getirdi.

HÜRRİYET GAZETESİNE SALDIRI

Hürriyet Gazetesi’ne yapılan saldırıyı da değerlendiren Koç, “Bugün aykırı bir söylemde olan gazetelere baskına gidiliyor, onlara cezalar kesiliyor. Onların muhabirlerini işten çıkarılmaya gidiliyor. Son örneği de Hürriyet Gazetesi’ne olan baskındır. Bir partinin milletvekilinin de olayda olduğu söylenmektedir. Basına baskı yapılmasını şiddetle kınıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.

PROVAKASYONLAR TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İŞİNE YARAR

Ülkemizi acıya boğan terör olaylarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Koç, teröre tepki eylemlerinin etnik kimlik üzerinden değil, sadece teröre ve terör örgütlerine tepki maksadıyla yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu durumun, terör olaylarını tetikleyenlerin işine yarayacağını söyleyen Kadir Koç, “7 Haziran’dan sonra hızla kaos ve savaş yaratılmaktadır. Terörün kuyruğu da uyruğu da dışarıya bağlıdır. İçeride işbirlikçiler bunu oynar. Bugün canımız yanmaktadır. Bugün ateş ülkenin tamamını yakmaktadır. Herkesin canı yanıyor. Ama terörü kınarken, eylemler yaparken, kimlik savaşına doğru sürüklenen bir yapıda değil , biz PKK terörüne ve her türlü teröre karşı gelmeliyiz. İnsanın ırkına, dinine göre hareket edilmesi, başka il’den gelen vatandaşlara saldırılması ülkeyi iç savaşa götürür. Bu da dış güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin istediği de budur. Bu nedenle terörü elbette protesto edelim ama provokasyona gelmeyelim” şeklinde konuştu.

Koç, şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına ve vatandaşlarımıza da başsağlığı diledi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive