EkonomiManşetKadınlar, iş yeri açmak için korkmasın! (Merve Aksu, Butik Entarim’i açtı)

2 sene ago

Burdur Berberoğlu Pasajı’na açtığı ‘Butik Entarim’ işletmecisiyle Merve Aksu, Burdur’daki genç bayan girişimcilere bir yenisinin daha eklenmesine vesile oldu. Henüz iki aylık evli olan ve hayalindeki iş yerini açan Genç girişimci Aksu, gelecek için planlarını, ev ile iş arasında yaşadığı zorlukları Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a anlattı. Genç girişimci Merve Aksu’nun konuşmasında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Böyle bir iş yeri hep hayalimdi. KOSGEB kurslarına katıldım. Tabi bu arada araya düğün hazırlıkları, düğün ve evlilik girdi. Evlilik telaşını atlattıktan sonra hayallerimi ve düşüncelerimi eşim ile paylaştım. Eşim, ailem ve eşimin ailesi de bana bu konuda destek olacaklarını söyleyince, hemen dükkân arayışına ve iş yerinin alt planlarını yapmaya başladık. Burdur’da sizler de biliyorsunuz kiralık dükkân sorunu çok fazla. İstediğiniz gibi bir dükkân bulsanız da kirası çok fazla oluyor. Uzun bir dükkân arayışından sonra burayı bulduk ve açılışımız gerçekleştirdik.

Böylelikle hayallerim gerçek oldu. Ama burada daha yapacağımız iş çok. Bir bayan benim iş yerime gelince elbisesini, çantasını, ayakkabısını ve takısını alarak kombini oluşturmalı. Şuçan sadece gençlere yönelik kıyafetlerimiz var. İleri dönemlerde her yaşa hitap edebilecek en moda modeller ve renkler bulunacak.

Burdur’da bir eksikliği tamamlamak istiyorum. Çünkü; kadınların alışveriş için gidip tüm kombinini oluşturabileceği Butik tarzı bir işletme yok. Ben bunu başarmak istiyorum. Hayallerimin ilk adımını attım bundan sonra gerisi gelecek inşallah.

Aile desteği çok önemli

Henüz iki aylık evliyim. Henüz çocuğumuz olmadığı için ev işlerinde çok fazla sıkıntım olmuyor. Zaten eşim en büyük destekçim. Eve birlikte gidiyoruz, yemeğimizi birlikte hazırlıyoruz. Ev işlerini de hafta sonu tatil gününde yapıyorum. Yeni evli olduğumuz için bazen kayınvalidem bazen de kendi annem yemeğe davet ediyor. Ya da bana yemek yapıyorlar eve götürmem için. Şu anda hiçbir sıkıntı yok. Bir iş yerini ve evi aynı anda düzenli bir şekilde götürebilmek için aile desteği çok önemli. Hem eşimin ailesi, hem kendi ailem bana bu konuda çok destekler ve bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bayanlar bir iş yeri açmayı düşündükleri zaman kesinlikle korkmasınlar. Hayallerini gerçekleştirsinler. Her işte az da olsa bir risk vardır. O riskten korkarsan başarılı olamazsın. Şimdi KOSGEB’de bayan girişimcilere oldukça güzel destekler sağlıyor. Devletin ve ailenin desteği olduktan sonra her bayan istediği iş yerini açabilir. Kesinlikle hayaller ertelenmemeli. Gerçekleştirmek için çaba sarf edilmeli. Başarı, cesaret ister. Kadınlar cesaretli olun ve hayallerinizin peşinden gidin…”

FİLİZ ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive