Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı” yapıldı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ilgili Bakanlıklar ve kurumlar tarafından birlikte yürütülen çalışma sonucunda hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde Valiler ve tüm ilçelerde Kaymakamalar başkanlığında ilgili ve sorumluluğu bulunan kurumların en üst düzey yöneticilerinin katılımı ile toplantı yapıldı.

Kurumlar arası koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi ve alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi amacıyla Ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleşen toplantıların başında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden konuşma gerçekleştirdi.

Bu konuşmaların ardından Vali Arslantaş başkanlığında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısına” geçildi.Vali Arslantaş toplantının başında yaptığı konuşmada; Devletimizin en üst kademesinden başlamak üzere en hassas şekilde üzerinde önemle durulan bu konuda, İllerdeki en üst yöneticiler olarak bizlerinde ilgili kurumlar arasında koordinasyonu her zaman en üst düzeyde tutarak, önleyici ve koruyucu tedbir çalışmaları en hassas şekilde uygulamaya devam etmeleri gerektiğini vurguladı. Toplantı gündemde yer alan konuların görüşülmesi ile devam etti. 25 Ocak 2021 tarihi itibariyle 81 ilde uygulamaya konulan Elektronik Kelepçe Uygulaması, 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanılan 6284 Sayılı Kanun Kapsamında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları ve Risk Değerlendirme Formu’nun önleyici ve koruyucu tedbirler açısından etkisi, Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede İlimiz genelinde yürütülen önleyici ve koruyucu tedbirler değerlendirildi.Kurumlar arası koordinasyonu gerektiren konularında ele alındığı toplantının son bölümünde, risk artırıcı faktörlere karşı il eylem planının hazırlanması ve Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına devam edilmesi konuları görüşüldü.

Toplantıya başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başaklıgil, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Avcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Mehmet Şimşek, İl Müftüsü Enver Türkmen, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Mili Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Nüfus Müdürü Dursun Hizarcıoğlu, İl Göç İdaresi Müdürü Gülden Kamit, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Murat Yarar, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Şube Müdürü Pınar Doğan, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Harun Erdoğan ve MAKÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar katıldı.