GenelKADINA ŞİDDETE ‘DUR’ DE!

5 sene ago

Aile ve Sosyal Politikalar Burdur İl Müdürlüğü tarafından ’25 Kasım Kadına Şiddeti Önleme Günü’ dolayısıyla  şehrimizde ‘Kadına Yönelik şiddete birlikte dur diyelim’ isimli bir etkinlik düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanındaki etkinliğe Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı eğitimli kişilerin de kadına şiddetin içerisinde yer aldıklarını belirtti. Sandıkcı “Kadına, insanlara, hatta hayvanlara şiddet almış başını gidiyor. Ne yazıkki eğitimli olan insanlarda bu şiddetin içerisinde yer alıyor. Bunu iyi irdelememiz lazım. Biraz da kadını kendi malı gibi görme zihniyetinin gelişmesi sonucu kadına şiddet arttı.” dedi.

Basında kadına yönelik şiddet haberlerinin yayınlanmasının ardından kötü örneklerin hızla yaygınlaştığını vurgulayan Sandıkcı “o yapıyor, ben de yapabilirim’ gibi sapıkça zihniyetle şiddete devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı. Kadının ailenin temel taşı olduğunu anlatan Sandıkcı “ailemizin, ocağımızın sahibi. Kadına çok değer vermeliyiz. Peygamberimiz ‘Cennet anaların ayağının altındadır’ diyor biz tersini yapıp ayağımızın altına alıyoruz.” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de “bizim toplmumuz kadına yönelik şiddeti son dönemlerde artırdı. Bu yüzden farkındalığı mutlaka artırmamız gerekiyor. Özellikle kendini eğitimli addeden bizim hemcinslerimizin kadına yönelik şiddetlerinin istatistiki olarak artmış olmasını kaygıyla izliyoruz.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak insanlığa, çocuğa, kadına yapılan şiddetin her zaman karşısındayız.” dedi. Müdürlük olarak yaşı ilerlemiş erkekler için ‘Öfke kontrolü’ eğitimlerine başladıkalrını belirten Kamal, “bu konuda problemi olan herkesi eğitim almak için müdürlüğüüze davet ediyorum.” çağrısında bulundu. Etkinliğe katılanlar panoya kadına şiddetle ilgili görüşlerini yazdılar.

Kodlama : SadeMedia Interactive