ManşetSiyasetKadın başkan iş başında, Oğuzkan görevi devraldı

5 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, 2 Aralık Çarşamba günü  partide düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Mazbatasını, görevi devreden ve CHP İl Başkanlığına aday olan Barış Ayten’in elinden alan Oğuzkan, “Sıdıka Gül Oğuzkan, “28 Kasım günü bir demokrasi yarışı geçirdik. Siyasete kadın eli değsin denildi. Bizi bu göreve layık gören Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu görevin bilincindeyiz, farkındayız. Bir olmaya ve birlik olmaya geldik. Hep birlikte olacağız. Yol açık, sol açık.” diye konuştu.

Parti binasında düzenlenen törene; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı Ali Özdemir, merkez ilçe başkanlığı görevini devreden Barış Ayten ve partililer katıldı. Mazbata töreninde yaptığı konuşmada, görev değişiminin bir bayrak yarışı olduğunu vurgulayan İl Başkanı Ali Özdemir, “Bu sevinç bir bayrak yarışı. Makamlar kalıcı, kişiler geçicidir. Ben her iki başkanımıza da teşekkür ediyorum. Yeni başkanımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Yeni seçilen Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “ Yeni seçilen merkez ilçe başkanımıza, işbirliği içerisinde çalışmak umuduyla başarılar diliyorum. Biz, yaklaşık 12-13 ay süren bir seçim maratonunun ardından, kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla, merkez ilçemiz ve il örgütümüzle çok iyi bir çalışmanın neticesinde 10 yılın ardından Belediye Başkanlığını, tekrar  hakettiği şekliyle bir Belediye Başkanlığı haline dönüştürdük.” dedi.

‘Bugün burada bir kan değişim var.’ diyen Başkan Ercengiz; “benim özellikle altını çizerek ifade etmek istediğim; bizim uzun süreden sonra yeniden kültürüne yatkın olmak için bize getirilen seçimin, önseçimlerin , parti içi yarışların artık içimize sindirilerek bunun bir bayrak yarışı olduğunu, hizmette daha iyisini kimin karar verileceğini ve bu yolu yürüyeceğini düşünerek bir görev değişimi. Parti içi çekişmelerin biran evvel sonlandırılması, ki artık Burdur’un bu noktada belli bir olgunluğa ulaştığını düşünüyorum. Partimiz için kol kola girip, omuz omuza bu mücadeleyi vereceğiz. Bundan sonra bir kadın eli değecek. Sıdıka Hanımın yeni görevinde başarılı olacağına dair hiçbir şüphem olmadan şimdiden başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

‘Siyasete kadın eli değsin’ diyen bir kadına görevi devretmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Barış Ayten; “Bugün bu devir teslim töreninde, siyasete kadın eli değsin diyen bir hanımefendiye, Bir Atatürkçü yurtsevere görevimi devrediyorum. Bunun memnuniyetini ve haklı gururunu yaşıyorum. Cumhuriyet Halk Partili olmak bir duruştur, o sıfatı taşımak bir onurdur diyerek bu yolda yürüdüm. Bugün çok şükür daha önce kongrede de ifade ettiğim gibi 13 belediye meclisli aldığımız bir yapıyı, bugün 14 belediye meclis üyeli, başında aslanlar gibi bir belediye başkanı olan bir yönetimi bırakarak görevimiz burada sona eriyor. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir evladıyım. Ablam dediğim Gül ablama görevi devrediyorum ve başarılar diliyorum. Ben bu görevi tamamlamış biri olarak daima yanında olacağımı, daima ona katkı sağlayacağımı ve Cumhuriyet Halk Partili duruşumu bugünden sonrada göstereceğime hepinizin huzurunuzda söz veriyorum. “ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Barış Ayten Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan’a çiçek vererek, görevi devretti. Belediye Başkanı Ercengiz ve İl Başkanı Özdemir’de Oğuzkan’a çiçek vererek, yeni görevinde başarılar diledi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive