İlçeKültürManşetJapon heyeti, SAGALASSOS’a hayran kaldı

4 sene ago

Kültür turizminin en önemli müşterilerinden Uzakdoğu ülkelerine Batı Akdeniz bölgesinin potansiyelini, kültür-tarih birikimini anlatmaya, tanıtmaya dönük çalışmalar devam ediyor. BAKA’nın girişimleriyle devam eden bu çalışmalarda Japon pazarına hitap eden tanıtım turu organize edildi.Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), T.C. Tokyo Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde turizm potansiyelinin Japonya’da tanıtılması amacıyla JATA (Japon Seyahat Acenteleri Birliği) üyelerine yönelik Fam-Trip (tanıtım turu) programı düzenledi. Japon heyetinin gezisinde Antalya Aspendos, Side ile Burdur Ağlasun’daki Sagalassos anti kenti öne çıktı. Japonlar, Sagalassos’a hayran kaldılar.

Tokyo Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile JATA’nın oluşturduğu JATA Türkiye Çalışma Grubu üyesi 6 Japon seyahat acentesi yetkilisinden oluşan heyet, Antalya ve Burdur’daki iki günlük inceme gezisinden etkilendiklerini “İki günde harika yerler gördük. Ancak bir kez görmekle buraların anlaşılması kolay değil, defalarca gelip sindirerek anlayıp müşterilerimize bunu anlatmamız gerekiyor. Müşterilerimize ulaştırmamız gereken büyük bir ev ödevimiz oldu” diye ifade etti.

Sürdürülebilir turizm ve bölge ağırlıklı yeni tur programlarının oluşturulması amacıyla çalışmalarını sürdüren BAKA, bölgenin turizm potansiyelinin tanıtılması ve yeni tur programları oluşturulması amacıyla Japonya turizm hareketinin en önemli kurumu JATA üyelerine Antalya ile Burdur Sagalassos’u tanıttı. Tokyo Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile JATA’nın 2013’de kurduğu JATA Türkiye Çalışma Grubu’nun üyesi Yomiuri Travel Planlama Şefi Hiroko Saito, Tobu Top Tours Yurtdışı Seyahat Satış Müdürü Tatsuya Yoshioka, Marjinal Inc.’den tur operatörü Saeko Shibai, Erguvan Turizm satış sorumlusu Sakie Kaneko, Focus CO.’dan Sachio Kabayama ile Japonya Seyahat Acenteleri Derneği Genel Müdür Yardımcısı Hidenori Sakai’den oluşan heyet, Pamukkale, Efes ve İstanbul’u içeren tanıtım turlarına Antalya’dan başladı.

BAKA tarafından karşılanan JATA bünyesindeki Türkiye Çalışma Grubu üyesi acente yetkilileri, Antalya ve Burdur Sagalassos’u gezdi. BAKA uzmanlarının eşlik ettiği ve Japonları iyi tanıyan rehberin kendi dillerinde bilgilendirdiği konuk heyet, ilk gün EXPO 2016 Antalya alanını, Aspendos Antik Tiyatrosu ve tarihi açık hava müzesi Side’yi gezdi. Side Apollon Tapınağı’nda gün batımını izleyen Japon heyet, konaklama sponsoru Crowe Plaza Hotel’de kaldı. Tanıtım turunun ikinci günü sabahın ışıklarıyla Konyaaltı sahilini fotoğraflayan Japon heyet, gezdikleri Kaleiçi’nde Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinin ortak eseri surları, Antalya’nın mimari tarihi ile bölgedeki yaşam tarzını, gelenek görenekleri yansıtan kiremit çatılı evleri bol bol fotoğrafladı. Japon heyet, Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’ne geçti.

Aspendos, Side ile kazı çalışmasının yüzde 25’i tamamlanan Sagalassos’dan etkilendiklerini ifade eden JATA üyesi acente yetkililerinden Tobu Top Tours Yurtdışı Seyahat Satış Müdürü Tatsuya Yoshioka, “Kısa sürede gezmek güzel ancak anlamak zor. Harika yerler, ancak bir kez gelmekle buraların anlaşılması kolay değil. Defalarca gelip sindirerek anlamak mümkün. Dolayısıyla bizim müşterilerimize bunu daha fazla gösterip anlatmamız için gerekiyor” dedi.

Japonya Seyahat Acenteleri Derneği Genel Müdür Yardımcısı Hidenori Sakai ise, “Sagalassos ile ilgili ilgili söylemek istediğim şey şu. Kazıların yüzde 25’ine gelmesi ve bu haliyle görmemiz harika, burası tamamen bizi şaşırtmış durumda. Dünden itibaren dolaşıyoruz. İki günde o kadar çok şey gördük ki, buradaki bilgilerle malzemeleri aldık ve daha da dolaşacağız.  Müşterilerimize ulaştırmamız gereken büyük bir ev ödevimiz oluştu o ödevimizi bitirmemiz lazım” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive