İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent içi toplu ulaşım ücret tarifesini güncellediğini duyurdu. Yeni karar gereğince, 24 Haziran Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde, tam biniş ücreti 17,5 TL olarak belirlendi.

15 Temmuz'da Eczaneler Açık mı? İşte Merak Edilen Detaylar! 15 Temmuz'da Eczaneler Açık mı? İşte Merak Edilen Detaylar!

Öğrenciler İçin Müjde

Öğretmenler için biniş ücretinde bir değişiklik olmazken, öğrenciler için toplu ulaşım ücreti 7,5 TL olarak sabitlendi ve aktarma ücretlerinden muaf tutulacaklar. Bu karar, öğrencilerin bütçelerine önemli bir katkı sağlayacak.

Yeni Tarifeler

Karar doğrultusunda, ESHOT, İZULAŞ, İZTAŞIT, İZDENİZ, Metro, Tramvay ve İZBAN gibi toplu taşıma araçlarında yeni tarifeler yürürlüğe girecek. Tam tarife kapsamında tam biniş ücreti yüzde 34,62 oranında artırılarak 17,5 TL olarak belirlendi.

Halk Taşıt Uygulaması

"Halk Taşıt" uygulaması kapsamında belirli saatlerde yüzde 50 indirim devam edecek. İndirimli saatlerde tam biniş ücreti 8,75 TL, öğretmenler için 5,76 TL, 60 yaş üstü vatandaşlar için 7,75 TL, öğrenciler için ise 3,75 TL olarak uygulanacak.

İZDENİZ Feribot Tarifeleri

İZDENİZ tarafından işletilen Bostanlı-Üçkuyular feribotlarında da araç biniş ücretlerinde değişiklik yapıldı. Motosiklet için geçiş ücreti 45 TL, otomobil için 110 TL, orta sınıf araçlar için 260 TL, otobüs-kamyon için 560 TL, TIR için ise 975 TL olarak belirlendi. Bu ücretlere ekstra yolcu başına ücret alınmayacak.

Yaz Aylarına Özel Seferler

Yaz aylarına özel olarak Bostanlı-Üçkuyular feribot seferleri sıklaştırıldı ve hafta sonları yoğun saatlerde seferler 15 dakikada bir düzenlenecek. Karşıyaka ve Alsancak arasında yapılan Baykuş seferlerinde de düzenlemeye gidildi ve çarşamba günleri için seferler iptal edilerek cuma ve cumartesi günleri için belirli saatlerde sefer düzenlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi