EkonomiGündemİlçeManşetİzmir 24. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda; Burdur mermerine yoğun ilgi

2 sene ago

Bu yıl kapılarını 24. kez açan İzmir 24. Uluslararası Dogaltaş ve Teknolojileri Fuarında Burdur rüzgarı esti…

Sektörün dünyadaki en önemli üç fuarı arasında gösterilen 33 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı ve 900’ün üzerinde yerli firmanın katıldığı Marble İzmir Fuarı, 28 – 31 Mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Yeni doğal taş örneklerinin sergilendiği fuarda en son teknoloji ürünleri ile mermer makineleri ve makine sarf malzemeleri görücüye çıktı.

Vali Şerif Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı Yusuf Keyik ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu’ndan oluşan Burdur Heyeti, Dogaltaş sektöründe, Burdur Beji ile Dünya çapında ün yapan İlimizden firmaların da yer aldığı İzmir 24. Uluslararası Dogaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katıldı. Burdur’da katma değer yaratmada büyük bir sektör haline gelen mermer ve doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın açtıkları standları tek tek ziyaret eden Vali Şerif Yılmaz başkanlığındaki Burdur Heyeti, firmalarımızı yalnız bırakmadı.

Burdur’dan da çok sayıda firmanın katıldığı fuarı ikinci gününde ziyaret eden Vali Yılmaz, ziyarette bulunduğu firmalara verimli bir fuar geçirmelerini diledi. Fuarın ilimiz başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. Doğaltaş sektörünün ilimizin en önemli sektörlerinin başında geldiğini belirten Vali Yılmaz, bu tarz fuarlara katılımın firmaların yeni pazarlar bulmaları noktasında önemli olduğunu söyledi. Bulunacak yeni pazarlarla birlikte ihracat artarak ilimizde yeni sektör yatırımlarının önünün açılacağını belirterek, tüm firmalara hayırlı fuarlar diledi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı Yusuf Keyik; “Fuarımıza Burdur’dan mermer ocağı, fabrikası ve mermer fabrikalarına makine üreten işletmeler dahil toplam 73 firmamız katıldı. Gerek izlenimlerimiz gerekse, fuara katılan firma sahibi iş adamı arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde katılımcının yoğun olmamakla beraber gerçek alıcıların olduğunu gözlemledik. İş adamlarımız her bir ziyaretçiden memnun olduklarını ifade ediyorlar. Özetle 2018 yılının gerek mamül, gerekse blok mermer satışı konusunda iyi geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

İzmir’den dünyaya açılan ve alanında bir dünya markası olan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kaplarını 24. kez ziyaretçilerine açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 28-31 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek 24. MARBLE–Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, doğal taş sektörünün kalbinin attığı bir platform olacak. Yeni doğal taş örneklerinin tanıtımının yapılacağı, en son teknoloji iş ile mermer makineleri ve makine sarf malzemelerinin sektör temsilcileriyle buluşacağı MARBLE Fuarı, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olacak.

Her yıl büyüyen MARBLE, bu yıl da her alanda gelişme gösterdi. 2017 yılında 139 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar, bu yıl 150 bin metrekare alanda gerçekleşecek. Toplam stant alanı 54 bin metrekareden 57 bin 51 metrekareye yükseldi. Fuara 33 ülkeden 220 yabancı katılımcı yer alırken, Türkiye’nin 45 ilinden ise 923 katılımcı fuarda yerini aldı.

Türkiye’de tespit edilen 650 farklı renk ve dokudaki doğal taşların en güzel örnekleri MARBLE’da yer alacak. Uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitlerinden olan Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şekeri gibi çeşitler MARBLE’da sergilenecek. Ayrıca yeşil, beyaz, turuncu başta olmak üzere pek çok değişik renk ve desende oniks tarzı mermer de fuarda yer alacak.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri ve İZFAŞ işbirliği ile fuar süresince organize edilecek ‘Alım Heyeti’ programına Çin, Hindistan, İngiltere, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan ülkelerinden katılım olacak. Geçtiğimiz yıl iki gün içinde 9 bin 265 ticari görüşmenin kaydedildiği program kapsamında bir araya gelen satın almacılar, Türkiye doğal taş ihracatını doğrudan etkileyecek ticari anlaşmalara imza atacak.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive