İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZELMAN Genel Hizmetler Otopark Özel Eğitim İtfaiye Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş., bünyesinde personel alımı yapılacağı duyuruldu. Başvuru şartları neler? Kimler başvuruda bulunabilecek? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak?

Can Yaman Instagram'ı Neden Kapattı? İşte Şok Sebep! Can Yaman Instagram'ı Neden Kapattı? İşte Şok Sebep!

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZELMAN Genel Hizmetler Otopark Özel Eğitim İtfaiye Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş., bünyesindeki personel ihtiyacını karşılamak üzere yönetici sekreteri ve büro elemanı pozisyonlarında toplam 4 personel alımı yapacağını duyuruldu. Başvuru şartları neler? Kimler başvuruda bulunabilecek? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak?

İZELMAN PERSONEL ALACAK

Başvuru alınan ilanlara göre, 1 yönetici sekreteri ve 3 büro elemanı alımı yapılacak. Yönetici sekreteri pozisyonu için tercihen en az 1 yıl deneyim aranırken, büro elemanı pozisyonları için deneyim şartı aranmayacak. Adayların en az lise mezunu olması şartı bulunuyor.

BAŞVURULAR NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

Başvurular, 5 Haziran - 7 Haziran 2024 tarihleri arasında 08:00-18:00 saatleri arasında İZELMAN Genel Müdürlüğü'ne şahsen yapılabilecek. Adayların, başvuru şartları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını ve 5510 sayılı yasa çerçevesinde emeklilik şartlarını yerine getirmediklerini belgelemeleri gerekecek.

Kılavuz: https://media.iskur.gov.tr/90112/izmir-izelman-genel-hizm-otop-oz-eg-itf-sag-hizm-tic-a-s-07-06-2024.pdf

Kaynak: HABER MERKEZİ