İYİ Parti Burdur İl Başkanlığı tarafından ‘Seçim ve Sandık Güvenliği’ toplantısı yapıldı.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda yapılan toplantıya İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve G.İ.K. Üyesi Burcu Akçaru, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan ve partililer katıldı.

Toplantının basına açık bölümünde konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, “İYİ Parti Seçim Başkanlığı olarak bundan yaklaşık 3-3,5 ay önce 20 Haziran 2021 tarihinde bir erken Genel Seçim olacağı ve İYİ Parti’nin bu seçime müstakilen katılacağını varsayarak bir seçim hazırlık çalışması yaptıklarını, 2019 seçimlerinde Türkiye’de asıl yaşananın bir Belediye’nin, Belediyelerin alınmasının olmadığını Türkiye’de 2019 seçimlerinde asıl yaşanan hususun sandığa tekrar seçmenin güveninin tesis edilmesi olduğunu, Türk milletine yol başlığı yapmaya talip yegane alternatif siyasal hareket olduklarını ve ortada yeni bir anayasa çalışmasının olmadığını belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın’ın konuşmasından pasajlar şöyle:

“Erken seçime tek başına katılacağını varsayarak bir seçim hazırlık çalışması yaptık”

 “İYİ Parti Seçim Başkanlığı olarak bundan yaklaşık 3-3,5 ay önce 20 Haziran 2021 tarihinde bir erken Genel Seçim olacağı ve İYİ Parti’nin bu seçime müstakilen katılacağını yani tek başına katılacağını varsayarak bir seçim hazırlık çalışması yaptık. Hepinizin bilgisi dahilinde olduğu üzere 2018 yılında Türkiye’de yeni mevcut anayasal düzenin getirdiği zorunluluklardan ötürü ikili bir politik düzen inşa edildi. Biz bu düzende Millet İttifakı’nın 4 paydaşından biri olarak seçime katıldık. 2019 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi ile bir seçim ittifakı yaptık. Cumhuriyet Halk Partisi ile yapmış olduğumuz seçim ittifakı bir sonraki seçime kadar zemin de devam eden bir ittifak. Diğer yandan 2018 yılında yapmış olduğumuz Millet İttifakı’da kuvvetle muhtemel önümüzdeki dönemde de devam etme ihtimali olan bir ittifak. Ancak biz adı siyasi parti olan, adı parti olan fakat kendisi provokatif tekke veya tarikat olan yapılardan farklıyız. Yani bizde gece Genel Başkan rüya görür de ertesi sabah bütün teşkilatların uyduğu bir model yok. Tam tersine her ittifak kararının dönemi geldiğinde, konusu ve gündemi oluştuğunda kendi yetkili kurullarında tartışıldığı, oylandığı ve ittifakın tesis edilip edilmemesine, paydaşların kimler olup olmaması yönünde karar verileceği bir model var. Altını çizerek söylüyorum biz bir siyasi partiyiz. Politik tekke değiliz. Bu sebeple de Seçim İşleri Başkanlığı olarak hâlihazırda Türkiye’de bir Genel Seçim tarihi ve takvimi oluşmadığı için biz seçime tek başına girecekmişiz varsayımı ile hareket ediyoruz. Türkiye’nin 195 bin 784 sandığının tamamına irade koyacak, tamamında sandık güvenliğini tesis edecek bir model inşası ve bu modeli birlikte vücuda getirmek için ben sizlerin arasına geldim.

“Türk siyasi tarihinde İYİ Parti’nin yaptığını yapabilen başka siyasal oluşumlar yok”

Biliyorsunuz 2019 seçimlerinde Türkiye’de asıl yaşanan şey bir Belediye’nin, Belediyelerin alınması değildir. Türkiye’de 2019 seçimlerinde asıl yaşanan husus sandığa tekrar seçmenin güveninin tesis edilebilmesidir. Yani çok uzun yıllardır bir kısmı politik propaganda olarak, bir kısmı da gerçeklik olarak var olan sandık üzerinde oyunlar ve sandığa itikatsızlık oluşturacak, güvensizlik oluşturacak yaklaşımlar ve görüşler ciddi sayı da seçmeni sandıktan uzaklaştırmıştı. 2019 yılında bu İyiler Hareketi kurmuş olduğu seçim ittifakı ile Türkiye’de her şeyden önce o sandığa olan güveni tekrar başlattı. Bugün Türkiye’de ki her fert biliyor ki o ıslak imzaları yakaladığınız an da o sandık sonuçlarıyla kimsenin oynamasına imkan yok. Şimdi karşımızda öyle bir politik hareket var ki, bu politik hareket gücünü, kuvvetini sadece kendi ürettiği politikalardan elde etmiyor. Muhalefetini tanzim eden bir siyasal hareket ile karşı karşıyayız. Türk siyasi tarihinin gördüğü en ceberrut, en hukuk tanımaz politik iktidara karşı da mücadele eden Türk siyasi tarihinin gördüğü en yerli ve milli siyasi harekettir İYİ Parti hareketi. İYİ Parti Türkiye’nin en ceberrut iktidarına karşı kendisini doğrudan o ceberrut iktidarı ile vuruşa vuruşa merkeze oturtabilmiş bir siyasi harekettir. Bugün herkes çatır çatır parti kuruyor, ne kadar kolay de mi? Şimdi burada çoğunuz bu partiyi kuran insanlarsınızdır. Bu partiye üye olan veya kurucu üyelersinizdir. Hatırlayın bu partiyi sizin ilk kurmaya başladığınız günü. İYİ Parti’yi kuracağınız günlerde size etrafınızdan söylenenleri hatırlayın. ‘Aklını mı yedin?’, ‘Sizi de mapusa atarlar’, baskılarıyla bir siyasi hareket kurdunuz. Bunun için de bu hareketin adı Cesurlar Hareketidir. Bu hareketin en önemli özelliği bakın Türk siyasi tarihinde İYİ Parti’nin yaptığını yapabilen başka siyasal oluşumlar yok, hikayesi o kadar kuvveti bir siyasi hareket yok. Türki siyasetinde merkezi boşaltıp kendini merkeze koydu. Bu ne demek? Türkiye’yi değerler üzerinden siyaset etmekten çıkaracak ve ihtiyaçlar üzerinden siyaseti tanzim edecek. Mevcut siyasi iktidarın Türk milletini değerler üzerinden ayrıştırarak, bölerek yönetme stratejisini reddeden, Türkiye’yi ve Türk milletini değerleri üzerinden birleştirerek Türkiye’yi yönetme azim ve kararlılığını gösteren bir siyasal hareket İYİ Parti hareketi.

“Türk milletine yol başlığı yapmaya talip yegane alternatif siyasal hareketiz”

Geride hikayesi böyle güçlü bir siyasal hareket, eğer bugün de, burada da mutabık kalabilirsek 21. yüzyılda Türk siyasi hayatına tanzim edecek uzun dönemli bir iktidar ve 21. yüzyıl sonuna kadar taşıyabilecek bir politik hamle üretebilir. Sebebi ne? gerideki güçlü hikayesi. Siyasal hikayeniz kuvvetliyse millet size iltifat eder ve güven tesis eder. Şimdi yapacağımız iş Türkiye’de Cumhuriyet’in değerleriyle tartışmayan, milleti değerleri üzerinden çatıştırmayan, birleştiren, siyasetin insan ihtiyaçları üzerinden ve temel sosyoloji üzerinden yapılacağı bir politik düzeni inşa etme işidir. Uzun dönemli, nitelikli Türkiye’yi gerçek anlamda büyük, dünya devleti yapacak bir politik dönemin arefesindeyiz. Bu muazzam hikayeye sahip, rüzgar nereden eserse essin dik durmayı bilen politik kadroların yapacağı bir iştir. Biz tarihin süzgecinden süzülerek gelmiş bir siyasal hareketiz. Biz olaylar karşısında müteaddit defalar millet tarafından test edilmiş, Genel Başkanı nezdinde özellikle test edilmiş, bir Türk kadınının, bir Türk anasının, bir Türk ecesinin liderliğinde, o muazzam duruşun liderliğinde Türk milletine yol başlığı yapmaya talip yegane alternatif siyasal hareketiz.

“Kantarın ayarıyla oynayacaklar”

Bugünler de de kongresini gerçekleştiren muhteremler bir yeni anayasadan bahsediyorlar. Buradan ben kendilerine çağrı yapıyorum, 2010’da vesayet sistemini kaldıracağız dediniz Devleti toptan FETO’ya ciro ettiniz. Şimdi yeni anayasa yapacağız diyorsunuz, kimi nereye yaslayacaksınız onu söyleyin. İşin özü şu, ortada yeni bir anayasa çalışması yok. Yapmak istedikleri şey nasıl 40+1’e nasıl ulaşırız, 35+1’e nasıl ulaşırız. Bütün meselenin arka planında Recep Tayyip Erdoğan’a bir defa daha Cumhurbaşkanı seçtirebilmek gayreti yatıyor. Fakat müflis tüccar biliyorsunuz iflası hissetmeye başladığında kantarın ayarlarıyla oynamaya başlar. Bu Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde abbas yolcu. Alttan çarpıyorlar, bölüyorlar, topluyorlar, sayıyorlar. Üstten topluyorlar, bölüyorlar, sayıyorlar. Bu %50+1 gelmiyor. Şimdi ne yapıyorlar mevcut seçim sisteminden vazgeçelim, daraltılmış bölge olsun. Kantarın ayarıyla oynayacaklar. Veya bir ihtimal istikbalde olabilir eski dostlar çünkü bunlar. Eski dosttan düşman olmaz bir taraftan bir sopa kaldırdılar kapatma davası diye bir taraftan bir uzlaşı gelebilir karşılığında. Anayasa uzlaşısı. Biliyorsunuz 360’a ihtiyaçları var meseleyi referanduma taşıyabilmek için. Ben buradan açık ve net bir şekilde ifade ediyorum, artık bu oyun bitti. Ama ben buradan kendilerine bir teklif ve çağrı da bulunuyorum. Diyorum ki evet veya hayır üzerinden referandum uygulamayalım. Siz bir tarafta koyun önümüze bu Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini, Hükümet Sistemine ilişkin anayasa teklifinizi. Bir taraftan da biz koyalım milletimizin huzuruna iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemi. Millet ikisi arasında bir tercih yapsın. Eğer cesaretiniz varsa, eğer gerçek anlamda millet tercihini önemsiyorsanız bana göre temel yaklaşım bunun tek maddelik kanun değişikliği ile referandum bu yönüyle Türkiye’de bir çaplı referandum yapılabilir. Bu referandum sonucunda çıkacak irade hepimizin iradesi olsun.

“Türkiye iyileşsin istiyoruz, bunun için koşturuyoruz”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, konuşmasında, “Şikayetleri gidermek lazım. Bir memlekette eğer bu kadar çok şikayet varsa, memleketin insanları halinden memnun değillerse o zaman önümüzdeki günler daha karışık, daha kötüye gidecek demektir. İşte bunları değiştirecek olan inşallah en kısa zaman da milli iradeye tekrar başvurulması ve önümüze gelecek olan sandık. 2 tane seçim geçirdik. Ama bizim de buradan edindiğimiz deneyimler oldu. Çok yeni bir partiyiz, kelle koltukta yola çıkan bir partiyiz. Türkiye’de insanlar, anneler aş kaygısına, çocuklarına iş kaygısına, çocuklarının yarınlara sağlıklı girip girmeyeceği can kaygısına düşmüş bir şekilde memleketin dara düştüğü günler yaşıyoruz. Artık tencerelerde gerçekten çorba kaynamaz duruma gelmiş. Türkiye’nin gerek dünya ülkeleri ile gerekse çok yakın yıllardır süre gelen komşuları ile ilişkileri neredeyse tamamen biter hale gelmiş ama Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener ile sizlerle beraber bu davayı getirdiğimiz nokta da artık İYİ Parti bütün bu sorunların içerisinden Türkiye’yi çıkaracak bir anahtar ve çözüm merkezi haline gelmiştir. Türkiye iyileşsin istiyoruz, bunun için koşturuyoruz. Memleket şikayetten artık bitmiş vaziyette insanlar, saha çok kötü durumda. Onlara artık derman olmak lazım.” Ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

-Muhammet Fatih Başcı