Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Koronavirüs pandemisinden etkilenen ve son alınan tedbir kararlarıyla birlikte yeniden kapanma durumunda kalan esnaf ve sanatkârların taleplerini dile getirdi. 

Bir yılı aşkın süredir koronavirüs salgını ile mücadele eden esnaf ve sanatkârların artık dayanacak gücü kalmadığını söyleyen Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, “Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, iş yerleri kapalı olan ve faaliyetleri sınırlandırılan esnafımız kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya. Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı” dedi.

“PİYASA NORMALLEŞENE KADAR ESNAFA DESTEK ŞART”

Son alınan tedbirler kapsamında kısmi kapanma kararına karşı esnaf ve sanatkarların taleplerini açıklayan Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi; “Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli. Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olmalı. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli. SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmeli. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı