ManşetÜniversite-MAKÜİSTİHDAM DOSTU PROJE; El dikimi top üretimi MAKÜ’de yeniden canlanıyor

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) düzenlenen kursa katılan kadınlar, unutulmuş bir mesleği yeniden canLandırarak el dikimi futbol ve voleybol topu üretiyor.

Burdur’da yaşayan el dikimi top ustası Hüseyin Şentürk, Isparta ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a el dikimi 3 futbol topu hediye etti. Topları çok beğenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mesleğin yaşatılması için talimat verdi. Bunun üzerine, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile İŞKUR iş birliğinde düzenlenen kursa katılan 40 kadın kursiyer, el dikimi futbol ve voleybol topu yapmak için Hüseyin Şentürk’ten eğitim almaya başladı.

Kısa sürede işi öğrenen kadın kursiyerler, 20 altıgen ve 12 beşgen suni deri parçalarını birbirine tahta tezgahlarda dikerek günlük 40 futbol ve voleybol topu üretiyor. Üniversite, 40 kadın kursiyerle başlattığı kursu devam ettirerek bu alanda ustalar yetiştirmeyi ve bu ustaların kendi işletmelerini açmasına vesile olarak Burdur’u, el dikimi top üretiminin merkezi yapmayı hedefliyor. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bir sektör olan el dikimi top üretimini Burdur’da canlandıran üniversite, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını da azaltmayı amaçlıyor.

“İstihdam dostu bir iş”

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun kendilerini cesaretlendirmesiyle projenin başladığını söyledi.

Türkiye’de 1960 ve 1970’lerde çok sayıda el dikimi top ustasının olduğunu ancak günümüzde bu işi yapanların sayısının azaldığını kaydeden Korkmaz, “Türkiye bu alanda tamamen dışa bağımlı, genellikle Çin’den ve Pakistan’dan topları ithal ediyoruz.” dedi.

El dikimi topun fabrikasyon toplara göre çok daha dayanıklı ve kullanışlı olduğunu dile getiren Korkmaz, “İyi bir usta günde en fazla 3 top yapabiliyor, bu yönüyle de el dikimi top üretimi istihdam dostu bir iş. Bizim projemize en fazla kadınlar ilgi gösterdi. Şu anda ilk grubumuz sekizinci haftasında, dört hafta sonra ilk ustalarımızı yetiştirmiş olacağız.” diye konuştu.

“İhtiyaç duyan yerlere teklif  verme aşamasına geldik”

Rektör Korkmaz, iki kurs daha açıp bu alanda 100’den fazla usta yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ustaların bir kısmı üniversitenin bünyesinde çalışmaya devam edecek, bir kısmı da projenin asıl amacı olan girişimciler olacak. Şu anda bu toplara ihtiyaç duyan yerlere teklif verme aşamasına geldik. Sektörün tabanını genişleterek inşallah Burdur’da bu işi bilen çok sayıda girişimci yetiştireceğiz. Bu işin piyasasını da Burdur’da oluşturmayı hedefliyoruz. Üniversitemiz başlangıçta bu işin bir müddet işletmecilik boyutunda organizasyonunu yürütecek daha sonra kentte sektör oluştuktan sonra kalite ve Ar-Ge konusunda destek verebilir. Bunu başarabildiğimizde sadece ülkemiz için değil dünyaya el dikimi top satabilir hale gelebiliriz. Türkiye’nin unuttuğu bir mesleği şu anda biz üniversitede canlandırdık. Bu alan 20 milyon dolarlık küçük bir sektör, böyle kaybolmuş onlarca sektörümüz var.”

“35 yıl aradan sonra kursiyerlerimiz mesleği canlandırdı”

El dikimi top ustası Hüseyin Şentürk de mesleği Balkan göçmeni dayısından 8 yaşında öğrendiğini ve 46 yıldır sürdürdüğünü anlattı. Şentürk, mesleğinin, 1990’lı yıllarda Çin ve Uzak Doğu’dan ülkeye getirilen ucuz toplar nedeniyle önemini yitirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın 2018 yılındaki Isparta ziyaretinde kendisine çok güzel üç el dikimi top hediye ettim. Hatta bir tanesi Kasımpaşa logoluydu. Cumhurbaşkanımız hediye ettiğim toplardan çok etkilendi ve arkasındaki bakanlara dönerek ‘Böyle bir meslek var, ilgilenin’ dedi. O talimattan sonra bakanlar ve rektörümüz konuya el attılar. 35 yıl aradan sonra Türkiye’de ilk defa Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde bu kurs açıldı. Şu an 40 kadın kursiyerimiz 35 yıl sonra bu mesleği canlandırdı ve günde 40 el dikimi top üretiyor.”

“Çok güzel bir meslek”

Kursiyerlerden 28 yaşındaki Felek Dengiz, İŞKUR üzerinden eğitime katıldığını ifade ederek, “Çok güzel bir meslek, inşallah devamı gelir. Çok mutluyuz, işten çok memnunuz. Kendi ülkemizde kendi el emeği topumuzu üretmek istiyoruz.” dedi.

Ev hanımı iki çocuk annesi 32 yaşındaki Ayşegül Akın da meslek sahibi olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, suni deri parçalarını el emeğiyle birbirine dikip ürettikleri topların hem kendi ekonomileri hem de kent ekonomisi için büyük önem taşıdığını anlattı.

Üç komşusuyla kursa katılan ev hanımı Gönül Kahraman (39) ise evde boşa vakit geçirmek yerine kursa katıldıklarını ve üretmenin verdiği mutluluğu yaşadıklarını dile getirdi.

MAKÜ Türkiye için yeni bir ekmek kapısı aralıyor

32 Deri Parçası ve Özenle Atılan 90 Dikiş…

Altıgen deri parçaları, mumlanmış ipler, tahta mengene, özel dikim iğneleri ve onları bir araya getiren yetenekli eller topa can veriyor. Her bir top için kesilen 32 deri parçası ve özenle atılan tam 90 dikiş.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından açılan kurs ile unutulmaya yüz tutmuş 130 yıllık gelenek yeniden hayat buluyor. 3 eğitmen ve 40 kursiyerle başlatılan “El Dikimi Top Ustası Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” ile dikilen toplar ünlü firmaların toplarına rakip olacak kadar kaliteli.

Yetenekli ellerden çıkan toplar Burdur’da Hayat Buluyor

Üsküp’te yaşayan dayısından 70’li yıllarda öğrendiği top ustalığı mesleğini kursiyerlere aktaran Hüseyin Şentürk, mesleği yaşatmaya kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’ya yaptığı bir ziyarette kendisinden top yapılmasının istendiğini söyleyen Şentürk, Cumhurbaşkanı için el yapımı üç adet top yaptığı ve bu topların da Cumhurbaşkanı tarafından beğenildiğini söylüyor. Cumhurbaşkanı’nın el dikimi toplar için bir proje yapılması talimatının verilmesiyle proje hayata geçiyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın girişimleri ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumunun desteği ile başlatılan proje sayesinde Burdurlu kadınlar el dikimi top üretimin ustası haline geliyor.

Burdurlu Kadınlar El Yapımı Top Ustası Oluyor

Burdur’lu kadınlardan Berrin Köse, ilk defa duyduğu el yapımı top dikim kursuyla MAKÜ sayesinde tanıştığını söylüyor. İlk başlarda zorlandığını anlatan Köse, şimdilerde işin inceliklerini öğreniyor. Burdurlu kadınlardan Felek Dengiz Tanhan ise ev ekonomisine sağladığı katkıdan memnuniyetini; “Evde sıkıldığımız için buraya gelip hem stres de atmış, hem de para kazanmış oluyoruz.” sözleriyle anlatıyor.

Kadınların azmi ve el beceri ile bir ayda hedeflenen üretim on günde gerçekleşti. Proje kapsamında yapılacak olan ilk bin topa Gençlik ve Spor Bakanlığı talip oldu. Şimdi yeni hedef üç ayda 5 bin top.

El dikimi top kursuna katılan kursiyerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu Üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu özel topları dikerek Ankara’ya ulaştırdı.

Kodlama : SadeMedia Interactive