BölgeEkonomiManşetŞeker İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay: “İstenilen miktarda pancar alamadık!”

10 ay ago

Geçtiğimiz hafta 19 Eylül 2019 tarihinde 65’inci kampanya dönemine başlayan Burdur Şeker Fabrikası’nın yeni iş sezonunu, ilimizdeki şeker sektörünün önemli paydaşlarından şeker işçisinin örgütlü gücü Şeker- İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay gazetemize değerlendirdi.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Onay, Şeker Fabrikalarının özelleştirilme sürecini, kampanya hedeflerini, pancar ekim kotalarını anlattı.

Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay; “Bildiğiniz üzere Burdur Şeker Fabrikamız geçtiğimiz yıllarda ciddi bir özelleştirme süreci yaşadı. Bu özelleştirme sürecinde firma, aldığı fabrikanın parasını yatıramayınca devlete geri döndü, Burdur Şeker Fabrikamız. Türkiye Şeker Fabrikaları içinde Burdur Şeker Fabrikası gibi üç Şeker Fabrikası da daha özelleştirilemeyerek geri dönüş yaptı. Bunlardan bir tanesi Ilgın, Yozgat ve Burdur Şeker Fabrikaları, artık devlet tarafından çalıştırılıyor.

Neden 600 bin ton pancar ekilemedi?

Geçen yıl özelleştirme arifesinden çıktıktan sonra çiftçinin, özelleştirmedeki belirsizliklerinden dolayı pancar ekimimizde biraz zayıf dönem geçirmiştik. Bu senede istenilen miktarda pancar alamadık. Biz Şeker İş Sendikası olarak 600 bin ton pancar ekilememesinin sebebini pancar fiyatının geç açıklanması ve pancar ekilirken tabanına ve üzerine atılacak gübrelerin çiftçilerimize geç verilmesinin kaynaklanmasından düşünüyoruz. Zaman zaman Hükümet ve Genel Müdürlük yetkililerini, çiftçilerimizi de bilgilendiriyoruz.

Bu fiyat açıklanmasının gecikmesi, kota dağıtımının gecikmesi ve gübre dağıtımının gecikmesi pancar kotalarımızın eksilmesine sebep oluyor diye bilgiler veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu eksiklikler inşallah yetkililer tarafından göz önüne alınarak daha fazla pancar üretimi sağlanır.  Bu gecikmelerin sebebi de biliyorsunuz bugüne kadar gübre dağıtımını Pancar Kooperatifleri üstleniyordu. Şeker Fabrikaları ‘bundan sonra gübre dağıtımını biz kendimiz dağıtacağız’ dedi. Burada da görüldüki gübre dağıtım zamanı gelince bunu gerçekleştiremediler. Tekrar Pancar Kooperatiflerine geri dönüş yapıldı. Tabi bu arada gecikme oldu. Gecikmenin sebebi de bu, önümüzdeki sene bu problemin yaşanacağına inanmıyoruz.

Pancar fiyatları

Bu sene biliyorsunuz pancar fiyatı, Cumhurbaşkanımız tarafından Konya’da tonu 300 TL olarak açıklandı. Bu 300 liranın ne anlama geldiğini de size açıklamak istiyorum. Siz 100 kg pancar fabrikaya teslim ettiniz. Bu analizler sonucunda 100 kg pancarınız içerisinde 16 kg şeker teslim edebiliyorsanız bunun karşılığını 300 lira olarak alacaksınız tonda. Tabi oransal olarak 100 kg pancarda şekeriniz 16 kg altında olursa fiyatınız düşecek, eğer 16 kg üzerinde olursa 300 liradan fazla para alınacak. Tabi pancar tarımı çiftçinin kendi sermeyesini koyarak üretilen bir ürün değil. Siz pancar ekmeye karar verdiğiniz zaman kotanızı alırsınız, gübrenizi alırsınız, tohumunuzu devlet verir, devlet tarafından ekim yapılır, ekim ücreti, sulama ücreti avans alırsınız. Pancar kazım ücreti, fabrikaya teslim ederken nakil bedeli alırsınız. Pancar fiyatında alacağınız % 40 payını peşin olarak bu dönemlerde almış olursunuz. bu giderlerin büyük bir kısmını zaten avans olarak ödemiş olur.

65. kampanya rakamları

Şu an çiftçi gelirlerinin de düşüklü pancar ekimlerinde artış yaşanacağını düşündürüyor. Bu sene 2019-2020 kampanyamız biliyorsunuz başladı. Yaklaşık olarak bu sene 585 bin ton pancar işleyeceğiz Burdur’da. Ereğli ve Ilgın Fabrikalarından da pancar gelecek. Ereğli Şeker Fabrikasından 62 bin ton Ilgın Şeker Fabrikasından da 70 bin ton, 450 bin ton da Burdur Merkez ve Burdur bölgelerinden temin edilmek üzere yaklaşık olarak 585 bin ton pancar işleyeceğiz. Tabi bu 585 bin ton pancarı 79 bin 431 dekardan elde edeceğiz. Kayda giren çiftçi sayısı da 3277 kişi bu kadar pancarı bize teslim etmiş olacak.

Günlük ortalama 5200 ton pancar işlenecek fabrikamızda. Takriben 109 gün sürecek olan kampanyamız 10 Ocak 2020 tarihinde bitecek. Bu teslim edilen şekerin karşılığında yaklaşık olarak 73 bin ton şeker elde etmiş olacağız. Yem sanayinde kullanılan 23 bin ton melas, özellikle yaş küspe hayvancılıkta önemli bir besin kaynağı 146 bin ton civarında da küspe elde etmiş olup inşallah yüzümüzün akıyla kampanyamızı tamamlamış olacağız. Bu özelleştirme ile ilgili de devletin herhangi bir stratejisi yok. Biz inşallah yeni yatırımlarla Şeker Fabrikamıza diğer özel fabrikaların maliyetiyle beraber kârlı bir fabrika haline getiririz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive