EkonomiManşetİSTASYON CADDESİ’nde İŞLER NASIL?

5 sene ago

İstasyon Caddesi marka cadde olduğundan beri çehresi değişmeye başladı. Şu an Burdur’un en hareketli caddesi olan İstasyon Caddesi’nde her geçen gün yeni, farklı işletmeler açılıyor. Peki; İstasyon Caddesi esnafı işlerinden memnun mu, dükkan kiraları yüksek mi, gelirler giderleri karşılıyor mu?

Aslında İstasyon Caddesi esnafları, kafe işletmecileri genel olarak durumdan memnun. İyi gelir ettikleri söyleyen esnaflar, doğru ürün tercihi, ürün çeşitliğini arttırmak, doğru yatırım gibi unsurlara dikkat edildiği sürece, gelirlerin giderleri karşıladığını söylüyor. Özellikle çay ve kahve üzerine çalışan işletmeciler durumlarından memnun. İstasyon Caddesi’nde, il dışından gelerek yatırım yapan bazı işletme sahipleri, caddenin dışarıdan gelen yatırımcılarla geliştiğini, Burdur’un yerlilerinin ise kendi illerine yatırım yapmamalarından şikayetçi…

İstasyon Caddesi esnaflarını dilendirdiği bir başka önemli husus ise; Burdur’da eğlence kültürünün olmaması. Burdurlu’ların tutucu olmasından dolayı eğlence kültürünün çok gelişmediğini söyleyen esnaflar, canlı müzik yapan mekanların, müziğin dışarıya taşmamasına, desibel oranına dikkat etmelerine rağmen sürekli Emniyet’e, Belediye’ye şikayet edilmesinden yakınıyor…

İşte İstasyon Caddesi esnafının; Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e “İşlerinizden memnun musunuz?, gelirler giderleri karşılıyor mu?, İstasyon Caddesi’nden kiralar yüksek mi?, Burdur’a başka alternatif caddeler yapılmalı mı?’ sorularına verdikleri yanıtlar

DÜKKAN KİRALARI YÜKSEK DEĞİL

Selim Balık (Kafe İşletmecisi): “Daha önce çanta sektöründe uğraşıyorduk. Farklı bir sektöre girme düşüncemiz vardı. Kendi çevremizde kafe açan arkadaşlarımız vardı, bu nedenle bu sektöre girmeye karar verdik. Araştırma yaparken Burdur’da kafeler açıldığını öğrendik ve şu anda burada kafe açmaktan çok memnunuz.

Kira bedelleri İstasyon Caddesi gibi bir cadde için normal. Yaptığımız yatırımdan memnunuz. Bunun dışında işe sahip çıkmak önemli. Ama İstasyon Caddesi bana göre tam bir marka cadde olmadı. Birçok eksiği var. Başka yatırımcılarda buraya yatırım yapmazsa, gelişim sağlayamaz. Daha çok dışarıdan gelen yatırımcılarla gelişiyor.

İstasyon Caddesi’nde sadece öğrenciye yönelik kafe çalışması var. Farklı mağazalar da açılabilir. Giyim mağazası olabilir. Bunun ötesinde müşteriye doğru hitap etmek önemli. Ürün çeşitliliğinizin fazla olması gerek. Bizim kahve çeşitlerimiz çok fazla. Müşteri kapasitemiz genelde üniversite öğrencileri ve orta yaş grubu.

Burdur’da sadece bildiğim kadarıyla mermer sektörü ve tarım ve hayvancılık var. Bunun haricinde başka bir yatırım yapılmıyor. Bir de apartlar yapılıyor. Apartları da öğrenciyi düşünmeden yapıyorlar. Buraya gelen öğrenci arkadaşlarımız fiyatların çok yüksek olmasından yakınıyor.

Burdurlu kendi şehrine de başka bir şehre de yatırım yapmıyor. Yatırım yapmaktan imtina ediyor. Aileden gelen yatırımlarla kalıyorlar.”

EĞLENCE MEKANLARI DA AÇILMALI

Ali-Altan Kızıltan: “İşyerini bu sene açtık. İşlerimizden memnunuz. Cadde trafiğe kapandıktan sonra daha da hareketlendi. Tabi öğrenci sayısı arttıkça, işler de iyiye gidiyor. Dükkan kiraları yüksek fakat ürünlerin tutarları da yüksek. Bu nedenle esnaf kirasından yakınmasın.

Bizim konseptimiz öğrenciye yönelik ve fiyatlarımız uygun. Hedefimize de ulaştık.   Biz bir merkeze bağlı olarak çalışmıyoruz. Müşterilerden gelen talebe göre menümüzü belirliyoruz.

İstasyon Caddesi’nin ‘kafeler caddesi’ olması bizim olumlu etkiledi. Herkes çok memnun. Burdur’a marka caddeler açılırsa Burdur bunu kaldırmayabilir. Açılırsa, biz gider orada da işyeri açarız sorun değil ama nüfusu göz önünde bulundurduğumuz da yeni açılan bu cadde Burdur’a yeterli.

Burdur’da eğlence kültürü çok zayıf. Biraz da halkın tutuculuğundan kaynaklanıyor. Burdur’da en büyük eksik eğlence mekanımızın olmaması. Öğrencilerde bundan yakınıyorlar. Burada eğlenecek mekan bulamayınca çevre illere gidiyorlar.”

‘CANLI MÜZİK YAPIYORUZ, ŞİKÂYET EDİYORLAR’

Gamze Karakaya: “Burayı Temmuz’da açtık. Buranın mutfağı ile ben ilgileniyorum. Çocuklarıma evde ne yediriyorsam, burada da onu yapıyorum. Ürünleri ev yapımı gibi sunmaya çalışıyoruz. KOSGEB desteği alarak bu işyerini açtım. Eşim Astsubay, onun desteği ile daha çabuk ilerledim.

Bunun getirisini yeni yeni almaya başladım. Buraya yeni bir işyeri açtıysam, esnafların da işlerini iyi yapmaları gerekiyor. Bir cam yapılacak 3 aydır bekliyoruz. Gelip takmadılar. Buranın işi hemen bitecekse, ben 3-4 ay cam takılmasını beklediğim için gecikti.

Canlı müzik yapıyoruz. Bunun desibelini, kanuni taraflarını araştırdık, bu sınırı aşmıyoruz. Üstelik dış kapımız kapalı duruyor. Ama ona rağmen hemen vatandaşlar şikayet ediyorlar. Bizi dükkan kirası zorluyor. Şuan gelirlerimiz giderleri karşılamıyor.”

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive