EkonomiGündemManşetİSTASYON CADDESİ ESNAFI; KURALLARDA STANDART İSTİYOR

5 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz net bir şekilde açıkladı; ‘İstasyon Caddesi’nde yürüyüş yoluna kesinlikle masa, sandalye ya da tabure koyulmasına izin verilmeyecek.’ Peki esnaflar bu kurala riayet edecek mi? Yenigün, Muhabirimiz Hacer Zeren bu sorunun cevabını cadde esnafından aldı.

İstasyon Caddesi’nde yürüyüş yolu çalışmalarında önemli bir aşama kaydedildi. Cadde de ışıklandırma yapılması için gün sayılıyor. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün gazetemizde yayınlanan açıklamasında, İstasyon Caddesi’nde yürüyüş yoluna kesinlikle eşya koydurtmayacaklarını altını çizmiş, esnafları bu konuda uyarmıştı. Peki esnaflar, Başkan Ercengiz’in uyarılarını nasıl karşıladı?

İstasyon Caddesi esnaflarının büyük bir kısmı, uygulamayı yaparken belli bir standart getirilmesi gerektiğini savundu. İşyerlerinin önüne eşya konması için izin verilmesi gerektiğini savunan esnaflar çoğunlukta. Esnafların çoğu ise uygulama ile ilgili eleştirileri olsa da kurala riayet edeceklerini belirtiyor.

Cadde de hizmet veren kafe işletmecilerinden olan Altan Kızıltan, Yürüyüş Yolu tamamlandıktan sonra, mekan işletmecilerin işlerinin daha çok açılacağını umduğunu belirtirken, konuyla ilgili, “Yürüyüş yolu bittikten sonra büyük ihtimalle daha iyi olacak. İnsanları mekanlara çekecek. Eşya koymama açıklamaya gelince, evet motosiklet gibi araçların konulmaması gerekiyor. Ama masa, sandalye konulması ile ilgili belli standartlar getirilmesi gerekiyor. Mesela oyun masaları atılması yasaklanabilir. İstanbul Tophane’deki gibi küçük taburelerden, masalardan konulmasına izin verilebilir. Şuraya iki tane daha masa atsak, işyerinin önüne daha fazla canlılık getirir. Bazı kişiler yürüyüş yolunun ortasına masa, sandalye koyuyor insanlar rahatsız oluyor. Ben de rahatsız olurum. Benim kastettiğim işyerinin hemen önündeki bölüme konulmasına izin verilmesi.” görüşünü savundu.

Çalışmalardan memnun olduklarını dile getiren mekan işletmecisi Ali Osman Uslu, masa, sandalye konulmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Dükkanların önündeki 3 metrelik bir alana eşya konmasına izin verilmesi gerektiğini söyleyen Uslu, “Bence masa, sandalye konulmasına izin verilse daha iyi olur. Yürüyüş yolunu kastetmiyorum. Mesela Belediye dükkanın önüne eşya konulması için 3 metrelik bir alana izin verebilir. Buna bir standart getirilmeli. Yürüyüş yoluna eşya konulmasına izin verilirse, herkes eşya koyar yapılan çalışmanın bir anlamı kalmaz.” dedi.

Çalışmaları olumlu karşılayan esnaflardan olan Hamdi Şen de; “Belediye Başkanımız yürüyüş yoluna masa, sandalye konulmasına izin verilmeyecek dediyse bu kurala uyacağız.” diyerek Başkan Ercengiz’i destekledi.

Caddedeki işletmecilerden olan Tuncay Akdemir’in ise çalışmalara ilişkin eleştirileri var… Yürüyüş yolunun büyükşehirlerde bu şekilde yapılmadığını öne süren Akdemir, açıklamasında “Yürüyüş Yolunda giriş çıkışlara iki tane duba dikersiniz. İnsanlar yürüyüş yolundan apartmanlara insanlar nasıl eşya indirecekler? Yürüyüş yolu olması için biz de imza attık. Ama böyle bir yürüyüş yolu olmaz. Büyükşehirlerde İstanbul’da dahi, dubalar sabah çıkar, akşam iner. Yol araç trafiğine açılır. Yürüyüş yolunu sadece sağ tarafa yapıyorsunuz. Karşı taraftaki dükkanlar üvey evlat mı? Ya yapıyorsanız hepsini yapın trafiğe kapatın, ya da komple açın.” önerisini dile getirdi.

Diğer caddelerde de kaldırımlara eşya koyulduğuna dikkat çeken Akdemir, “Gazi Caddesi’nde bütün esnaf eşyalarını karşıya koyuyor. Yürüyüş yoluna masa sandalye koysanız ne fark eder? Burada kaç tane işyeri var? Dışarıda sandalyede oturan insanlar zaten kendisini bilen insanlar. Kural koyarlarsa uyarız mecburuz tabii.” diye konuştu.

İstasyon Caddesi’ne yeni mekan açan Hayriye Özer Koyutürk de çalışmaları ve kuralı destekleyen esnaflardan. Özellikle ışıklandırmanın esnaflar için çok önemli olduğuna vurgu yapan Koyutürk, “Yürüyüş yoluna bir şey konulmaması iyi bir uygulama. Tabi ki belediye başkanımız ne diyorsa ona saygı göstereceğiz.Mantıklı kural. Orası yürüyüş yolu.” dedi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive