GündemManşetİSTANBUL FESHANE’DE BURDUR İMZASI

5 sene ago

İstanbul’da düzenlenen Burdur Tanıtım Günleri start aldı. 20 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek resmi açılış öncesi, Burdur şehir merkezi ve ilçelerden gelen kurum ve kuruluşlar, stantlardaki yerini aldı ve hazırlıklarını tamamladı. Organizasyona 29 kurum ve sivil toplum kuruluşu ile, 33 firma katılıyor. İstanbullular, sabahın erken saatlerinden itibaren Feshane”ye gelmeye başladı

Burdur Valiliği’nin standında Sagalassos Antik kentinde yer alan Antoninler Çeşmesi için sembolik bir tak yapıldı. Bunun yanı sıra salondaki plazma ekran televizyonlarla gün boyu Burdur”un tanıtımı yapılıyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Sagalassos ve Kübüra (Kibyra) antik kentlerinden çıkarılan eserlerle ilgili tanıtım çalışması yürütüyor.

Burdur protokolü stantları ziyaret etti

Burdur Protokolü, öğleden sonra stantları ziyaret etmeye başladı. Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Mehmet Akif Ersoy Üniver-sitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, ilk olarak Burdur Valiliği stantını, ardından Fesha-ne’deki tüm stantları birlikte gezdi.

İstanbullular 4 gün boyunca 15 bin sahlep içecekler

Burdur Tanıtım Günleri”nde ilçelerin ağırlığını göstermesi dikkat çekti. Burdur”un en büyük ilçesi Bucak yine Burdur Tanıtım Günlerinin en etkili tanıtımını yapan ilçelerin başında geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlık yaptığı dönemde, ilçeye yaptığı ziyarette içerek tüm Türkiye’ye tanıttığı Bucak sahlebi yoğun bir ilgi gördü. İstanbullular Bucak sahlebini içebilmek için adeta sıraya giriyor. Ziyaretçilere 4 gün boyunca yaklaşık 15 bin bardak sahlep dağıtılacak.

Yeşilova, ağırlıklı olarak Salda Gölü ve Kayak Merkezi ile ilgi toplamaya çalışırken, Kemer ilçesi standında Elmacık Köyü”nden çıkartılan Güney mamutuna ait fosiller, antik kent kalıntıları ve ‘900 yıldır göçebe yaşıyorlar’ başlıklı haberimizde de yer alan son göçer Yörük aşireti Sarıkeçililer’e dikkat çekilerek, katılımcıların ilgisi standa çekilmeye çalışıyor.

Tefenni ilçesinin en büyük silahı ise böbrek taşı ve kumların düşürülmesinde etkili olan Barutlu Su oldu. Vatandaşlar, stantta yer alan barutlu suyu içebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Burdur Tanıtım Günleri’nin en dikkat çeken stantlarından biri Gölhisar ilçesine ait stand. Cura, kabak kemane, sipsi gibi yöremize ait müzik aletleriyle ziyaretçilerin ilgisi çekilmeye çalışıldı. Stant’da ziyaretçilere çörek otu kahvesi de ikram edildi.

Feshanede; Sagalassos, Kübüra antik kentleri, yöresel çalgı aletleri, antik kentlerde yapılan kazılarda ortaya çıkan eserler, Burdur Milletvekilliği yapan Milli Şairimiz Mehmet Akif”in balmumu heykeli, Teke figürü ve yöresel yemeklerimiz ön plana çıktı.

Yaygın basın çekimlere başladı

Burdur Tanıtım Günleri etkinliklerine yaygın basın da ilgi gösteriyor. Ulusal televizyon kanalları, Feshane’de çekim yapmaya başladı.22 Mart Pazar gününe kadar sürecek olan Burdur Tanıtım Günleri’nin resmi açılışı 20 Mart Cuma günü  gerçekleştirilecek.  Burdur Şiş, Gölhisar Kavurması ve Ceviz Ezmesi için İstanbullular sıraya girdi

Burdur Tanıtım Günleri’nin ilk gününde, yöresel ürünlerimizin sergilendiği Haliç Salonu doldu taştı. İstanbullular Burdur Şiş, Ceviz Ezmesi, Pekmez Sucuğu, Gölhisar’ın meşhur Kavurması gibi öne çıkan ürünleri alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Ziyaretçiler Fes-hanedeki Haliç Salonu’na akın etti. Yöresel ürünlerimizin kokuları, koca Feshane”yi sardı.

Kodlama : SadeMedia Interactive