EkonomiManşetIsparta ile Burdur arasındaki bağlara bir katkı da; ISPARTALI GAZETECİLERDEN geldi

5 sene ago

İki komşu il Isparta ile Burdur arasındaki dostluk bağlarını ve diyalog kanallarını geliştirme, iş birliği ortamını güçlendirmeye yönelik adımlar artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ITSO (Isparta Ticaret ve Sanayi Odası) yöneticilerinin şehrimize gerçekleştirikleri ziyaretler ve yapıcı açıklamalarının ardından 7 Aralık Pazartesi günü Isparta’daki basın mensuplarının örgütlü gücü, Isparta’nın etkili sivil toplum kuruluşlarından Isparta Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Isparta’da görev yapan Gazeteciler, şehrimize gelerek Vali Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Adem Korkmaz’ı ziyaret ettiler.

İlk ziyaret Vali Kürklü’ye

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, yönetim kurulu üyesi Selçuk Öcal, Arzu Deniz, Ispartalı Gazeteciler Tuna Ünal, Mustafa Savlı ve Arif Aydın’ın Vali Hasan Kürklü’yü ziyaretine Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop, yönetim kurulu üyeleri Adnan Taraşlı, Kürşat Tuncel ile şehrimizde görev yapan Muhabirler eşlik etti. Vali Hasan Kürklü, iki il’in cemiyet başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

‘Ekonomik ve kültürel yapı ile ilgili yapılan adımlara basın olarak bir adım atmak daha atmak istediklerini, üzerine koymak istediklerini’ dile getiren Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Karahan, Burdur’un kendileri için çok önemli olduğunu dile getirerek aynı yörenin insanları olduklarını vurguladı. Karahan, “iki il’in ortak hareket etmesi, birlikte hareket etmesi noktasında iki kentin basın mensuplarına, medyalarına büyük görevler düştüğünün de” altını çizdi.

‘Yerel basının, devletin ve vatandaşın eli, gözü, kulağı olduğunu’ belirten Vali ulaşamadıkları bir çok noktaya gazetecilerin ulaştığını ve yaptıkları işi önemsediklerini dile getirerek, basın mensuplarının işlerini kolaylaştırma noktasında da gayret gösterdiklerini bildirdi. Vali Kürklü, “bu noktada iki il’in güçlerini birleştirme noktasında hem fikiriz. Hemen hemen aynı kültürden, gelenekten gelen bireyleriz” dedi.

Vali Hasan Kürklü, Isparta ile Burdur’un organize sanayi bölgesi, yöresel ürün satış alanı, hızlı tren, otoyol gibi ortak çalışmalar yapabileceklerini hatırlatarak, “bu yatırımların güç birliği içerisinde yapılması gerektiğini, Burdur olarak ellerinden geleni yapacaklarını” sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Ercengiz’e ziyaret

Isparta Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri Burdurlu meslaktaşları ile birlikte Vali Kürklü’nün ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret ettiler. Isparta Gazeteciler Cemiyeti başkanı Şevket Karahan “amacımız, biz aynı mahallenin çocuklarıyız. Isparta ve Burdur aynı yörenin insanlarıyız, ekonomik anlamda, kültürel anlamda birliktelik yaşıyoruz. Bu birliktelikten güç doğacağına inandığımız için Ispartalı gazeteciler olarak Burdur’u ziyaret etmek istedik. Çünkü birlikte hareket edersek güçlü olacağımıza inanıyoruz. Bizler Burdur’daki meslektaşlarımıza güveniyor ve önemsiyoruz. ‘Isparta ve Burdur birlikte hareket edip birlikte kalkınmalı ve beraber mutlu olmalıdır’ diye düşünüyoruz. Basın olarak çalışmalarınızı yakından takip ediyoruz. Çalışmalarınızı başarılı buluyoruz. Burdur’a yeni bir vizyon kazandırdığınızı düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ercengiz ise “Biz bir elmanın iki yarısı kadar birbirine benzeyen iki il’iz. Yıllardır nedenini bilemediğimiz bir hasetliği Burdur ve Isparta hep yaşadı. Bundan iki ilimizde bir şey kazanmadı. Bir gayretle sevgi yolu açıldı. Ardından da şehirlerin ekonomik ve kültürel işbirlikleri için birtakım girişimlerde bulunuldu. Yeterli mi? Elbette yeterli değil. Bu ilişkiyi daha da geliştirmek için çalışmamız gerekiyor. Tabiri caizse seslendiğimiz duyulabilecek bir mesafedeyken, birimizden uzak durmamız kesinlikle kabul edilebilir bir şey değil. Burada basınımıza büyük görevler düşüyor. Basını ciddi bir güç olarak görüyoruz. Türkiye’deki basın mensuplarının son dönemde maruz bırakıldığı uygulamalardan rahatsızlığımızı belirtmek istiyorum. Basının kaleminin susması için de siyasilerin de yeterli mücadeleyi vermesi gerekir. Önemli olan haberin doğruluğudur. Doğru haberciliği her zaman destekliyorum. Yanlışı görmemize, doğruyu bulmamıza ve hatta hataları düzeltmemize katkı koyuyorsunuz. Gerçek görevlerini yaptıkları için gazeteci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Ercengiz, ziyaretleri anısına Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop’a anmalık hediye etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive