EkonomiManşetİŞKUR’dan farklı etkinlik

6 sene ago

 girişimcilik ve kariyer günü (4)

Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından dün şehrimizde 2. Girişimcilik ve Kariyer Günü düzenlendi.

Öğretmenevi Konferans Salonu’ndaki programa; Vali Vekili Bahir Altunkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Genel Sekreteri İbrahim Şimşek,  ile işverenler, iş arayanlar ve öğrenciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışma ve İş Kurumu Burdur Müdürü İsmail Deveci yeni işyeri açmak isteyenleri bilgilendirmek,  iş arayanlara çalışma hayatında rehberlik etmek istediklerini kaydetti.

GÖÇ EDEN DEĞİL, GÖÇ ALAN İL OLMAK İSTİYORUZ

Üniversitelerdeki öğrencilerin % 80’inin kamuda çalışmak istediğini fakat bunun mümkün olmadığını aktaran Deveci; “Öğrencileri farklı alanlara yönlendirmeli gelişen dünyaya ayak uydurmaları için onlara yardımcı olmalıyız. Bununda yolu rekabet ortamına ayak uyduracak cesur ve kararlı insanları yetiştirmekten geçiyor. Hedefimiz ilimizde okuyan ve mezun olan öğrencilerimizin  ilimizde istihdamını sağlamak göç eden il yerine göç alan il olma yolunda katkıda bulunmak” diye konuştu.

İş kaybının yüzyılın en temel problemi olduğunu aktaran Deveci “İstifa ya da işten çıkarılma hangi nedenle olursa olsun  işini kaybeden  bireyler gelişmiş kişisel donanımlarına rağmen iş bulmakta ne yazık ki başarılı olamıyorlar” dedi.

Deveci, Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu hane halkı iş gücü anketi sonuçlarına göre 2013 yılında Burdur ilinde işsizlik oranı % 6,9 ile işsizliğin en az olduğu iller arasında yer aldığını kaydetti.

Vali Vekili Bahir Altunkaya’da “il’de ve ülkede işsizliğin yüksek görünmesine rağmen asıl olan nitelikli iş gücünün yeterli olamaması ve iş beğenmeme sorunudur. Ülkenin kalkınması yörenin kalkınması ile mümkün olur” dedi.

Daha sonra Stratejist Ufuk Öztürk Peker “Her gün yeni bir gün” konulu sunumunu yaptı.                                   Konuşmalardan sonra, En Çok Genç İstihdamı Sağlayan, En Çok Kurs açan, En Çok Kadın İstihdam Eden, En çok Engelli İstihdam Eden ve En çok İstihdam Sağlayan işverenlere plaketleri protokol üyeleri tarafından verildi. Protokol üyelerinin işverenlerin işsizlerle buluştuğu standları gezmesiyle program sona erdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive