Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın, Burdur’da görev yapan basın mensupları ile tanışmak ve İŞKUR’un faailetleri, teşivkleri ile ilgili bilgiler vermek için basın toplantısı düzenledi.

İŞKUR Müdürü Yunus Emre Akalın, basın toplantısında teşvikler vefaailetler hakkında bilgiler verirken, “Biz 14 hedefin 12’sinde %25’in üzerinde ideal oranı yakalayarak Burdur İŞKUR olarak Türkiye’de birinciyiz. Özel sektörde işe yerleştirme de bizim 2021 yılında 3.586 hedefimiz var. Direkt sigortalı olarak Mart ayı itibariyle 3.586’nın  1.344’ünü gerçekleştirmişiz. Bu da %38 yapıyor. Aslında %25’i yakalamamız gerekiyor isteniyor. Biz bunu bu şekilde yaptığımız için sadece özel sektörde işe yerleştirme de Türkiye üçüncüsüyüz.” ifadelerini kullandı.

İŞKUR Müdürü Yunus Emre Akalın’ın basın toplantısındaki açıklamalarından pasajlar şöyle;

“Amacımız Burdur’da iş arayan vatandaşımıza ekmek kapısı açmak”

Bizim amacımız kurumumuzu, teşviklerimizi işverenimize daha anlatmak, tanıtmak. İş arayan vatandaşlarımız ile işveren arasında İŞKUR olarak bir köprü, bir bağ görevimiz var. Biz işverenlerimize teşviklerimizi, istihdam garantili kurslarımızı ne kadar iyi anlatır, ulaştırırsak onlar da o kadar çok kişiye istihdam olanağı sağladığı için bizim de görevimiz kurumumuza kayıtlı olmayan Burdur İlimizde ikamet eden iş arayan vatandaşlarımıza bir ekmek kapısı açmak.

Bunun için yaptığımız çalışmalarda iş yerlerinin isimlerini belirteceğiz, paylaşacağız. Yani hangi market ya da bizim de kurumumuzun bir görünürlüğü var, onların da bir görünürlüğü olacak. İş arayan vatandaşlarımız da nerenin, hangi firmanın, hangi fabrikanın ne kadar ihtiyacı var bunları bilmezse, görmezse sadece özel sektör diyerekten vatandaşımıza yönlendirme yapamayız.

“Cnc freza tezgahı operatörlüğü kursu açtık”

Bizim mesela kurumumuzda işbaşı eğitim programı, günlük 108.5 liradan %50 istihdam garantili hizmet sektöründe 3 ay, imalat sektöründe 6 ay.  Ticaret Odası ve Borsası ile birlikte bir protokolümüz var. Biz bu ara onu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Mesleki Eğitim Geliştirme İş birliği Protokolü. Yapmak üzereyiz, planladık, protokol imzalayacağız inşallah. Aslında Burdur Organize Sanayi, Bucak Organize Sanayi Bölgelerinden biz daha önce aranılan, bulunamayan kalifiyeli meslek elemanı ihtiyaçlarını tespit ettik. O tespitler doğrultusunda da en son 24 kişilik MAKÜ’nün Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlileri tarafından verilen cnc freza tezgahı operatörlüğü kursumuzu açtık. Biz bunun için 3 ay uğraştık ve kurs seçmesine 100 kişi geldi. 24 kişilik kurs için 100 kişi geldi. Cnc burada makina, mermer sektörü çok aranılan ve başka İllerden, başka iş yerlerinden çalışanları transfer ederek sağlıyorlarmış. Bu işin öğretim görevlileri Meslek Yüksekokulunda ziyarette ettik. 12’şer kişilik 2 gruba ayırdık, 4 öğretim görevlisi tarafından ve makinanın başında.Biz onu da zaten daha once basın ile paylaşmıştık. Öğrenciler sınıf ortamında ve makina da artık kodları girmeye başlamışlar. Bunlar bizi çok mutlu etti ve gerçekten o işi yapmayı isteyip, oraya kendini çok iyi vermiş öğrenciler. Bunda başarılı olan birçok kişi, herkes şu an işverenler resmen sıraya geçmiş işte bize 5 kişi lazım, bize 3 tane cnc lazım.

“İşverenlerin bulamadıkları personelleri yetiştiriyoruz”

Buna yönelik biz mesela kaynakçı mesleğinde kaynakçı bulunmuyor.  Bunların hepsinin bizde listesi var. Mesela Oğuzhan Çelik Bucak’ta 10 tane kaynakçıya ihtiyacı var ve bulamıyor. Euromer mermer dış ticaret üretim şefi istiyor 2 tane, Çiçekmersan mermer işçisi istiyor 15 kişi, hatta bu daha önce şimdi daha fazla istiyor. Muhasebe alanında muhasebecilerimiz sürekli ve özel sektördeki iş yerlerimiz işi öğrenmiş, 1-2 yıl deneyim sahibi olmuş kişiler istiyorlar. Sadece okulu bitirmişlere hemen muhasebecilik yaptırmakta sıkıntı çekiyorlar. Bu şekilde bizim muhasebe alanında da istihdam garantili kurs bitiminde mesela yine Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile İŞKUR olarak bir protokol yapıp bu alanlarda, kaynakçı alanında da biz istihdam garantili eğitim verip, sonunda da bu iş yerlerine yetiştireceğiz. Yani biz işverenlerimize bu hizmeti bedava sunuyoruz. İşverenlerin bulamadıkları personelleri yetiştiriyoruz ve gerçekten emek sarf ediyoruz. MAKÜ, BAKA ve İŞKUR olarak bir araya gelerekten amacına hizmet etsin, kaliteli olsun derdindeyiz.

“1 kişi bile hibe desteğinden faydalanırsa bizi çok mutlu edecek”

Bunun dışında devam eden engelli hibe desteğimiz var. E-devlet üzerinde 11 Mart-16 Nisan tarihleri arasındaydı. Biz hem afişler astık hem Aile Sosyal Engelli Müdürlüğü’nden  Burdur’daki 4.500 engelli vatandaşımızın listesini aldık. Bu listeden hibe desteğinden faydalanabilecek 300 kişiyi aradık, hepsini kurumumuza davet ettik. İnanın köylerden kurum araçlarımızla gelemeyecek, imkanı olmayan kişileri kurumumuza getirdik. Onlara bilgilendirme yaptık. Tek tek 2-3 saat boyunca anlattık. İmkanı olmayanları tek tek tekrar evlerine bıraktık. Bizim bu çalışmamız sayesinde 1 kişi bile bu hibe desteğinden faydalanırsa bizi çok mutlu edecek.

“Eski hükümlülerde 100 kişilik bir havuzumuz oldu”

Şu an Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile biz eski hükümlülere yönelik hibe desteği ile ilgili bir protokol yaptık ve eski hükümlüleri kazanmak için, tekrar suça bulaşmamaları için onlara kurslar açacağız. İstihdam garantisiz  kurslar ama meslek öğrenmeye yönelik. Cumhuriyet Başsavımız ile onunla ilgili de bir protokol yaptık. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü şu an eski hükümlülerin hepsine ulaşıyor ve bu kurslardan bahsediyor. Engelli hibe desteği ile ilgili bugün itibariyle 3 tane başvurumuz olduğunu arkadaşlarımız söyledi. Yine Mayıs ayında engelli hibe desteği ve denetim serbestlikteki arkadaşlarımızın kuruma yönlendirdiği eski hükümlülerde 100 kişilik bir havuzumuz oldu. Biz sadece işte eski hükümlü hibe desteği var, işte kendileri bulur, evraklarını, belgelerini hazırlar, gelir, başvuru yapalım demiyoruz. Biz onların hayvancılıkla ilgili başvuru yapacaksa sürü yönetim belgesi alması lazım ve biz bütün halk eğitim müdürleri ile görüşüp köy köy, ilçe  ilçe bu sürü yönetim belgesi kursları açıldı. Başvurularda evraklarında eksiklerini tamamlamak için halk eğitimler ile görüşecek kurslar açmalarına yardımcı oluyoruz. O kişileri o kurslara yönlendiriyoruz. Bu hibe desteklerine başvuru yaptırıp Burdur’umuzda ikamet eden, buradaki eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımızı bunlardan faydalanmalarını istiyoruz. Onun için gayret ediyoruz.

“Kamu kurumları İŞKUR aracılığıyla istihdam garantisiz kurslar açmak istiyor”

İstihdam garantisiz kurslarımızda var. Daha once MAKÜ’de top dikimi kursu açılmış ve şu an evde birçok kişi top dikerek bir gelir elde ediyor. İstihdam garantisiz bir kurs ama bu kursun sonucunda o kişiler bir gelir elde  ediyor veya o kursun sonucunda biz onun öğrendiği ile bir yerde işe girme amacını güdüyoruz. Bizim açmak istediğimiz ve açtığımız kurslar hobi niteliğinde değil. Açtığımız bu kurslarda günlük 35 lira da cep harçlığı veriyoruz, genel sağlık sigortasını yatırıyoruz, iş kazası primini, meslek hastalığı primini İŞKUR yatırıyor ve bunlar da kişileri kurslara çekiyor. O yüzden halk eğitimlerimiz olsun, diğer kamu kurumlarımız, belediyelerimiz olsun İŞKUR aracılığıyla istihdam garantisiz kurslar açmak istiyor. Bizlerde elimizden geldiğince, doğru bir şekilde, doğru kurslarla ödeneğimizi kullanmaya gayret ediyoruz.

“14 hedefin 12’sinde %25’in üzerinde ideal oranı yakalayarak Burdur İŞKUR olarak Türkiye’de birinciyiz”

Bizim kurumumuza 2021 yılı itibariyle 14 tane hedef veriliyor. Biz bu hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyoruz. Hedef bazlı çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz Mart ayı itibariyle verilen 14 hedefin 12’sinde ideal oranı yakalamışız. Bu ideal oran her ay değişiyor. Örneğin Mart ayında ideal oran %25’ti Nisan’da %33.33. Biz Nisan’da 14 hedeften de %33.33’ün üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Biz 14 hedefin 12’sinde %25’in üzerinde ideal oranı yakalayarak Burdur İŞKUR olarak Türkiye’de birinciyiz. Özel sektörde işe yerleştirme de bizim 2021 yılında 3.586 hedefimiz var. Direkt sigortalı olarak Mart ayı itibariyle 3.586’nın  1.344’ünü gerçekleştirmişiz. Bu da %38 yapıyor. Aslında %25’i yakalamamız gerekiyor isteniyor. Biz bunu bu şekilde yaptığımız için sadece özel sektörde işe yerleştirme de Türkiye üçüncüsüyüz. Bu pandemi döneminde Mart ayında sadece 621 kişiyi direk sigortalı işe yerleştirilmesinde aracılık yapmışız. Bunlar bu dönemde kolay olmuyor. Aslında işsizlik yok Burdur’umuzda. Ben size bazı örnekler verdim. Mermer ocakları faaliyete geçiyor, Mermer fabrikaları hareketlendi, perakende sektörü aynı şekilde. Şu an açık iş ilanlarımızda farklı mesleklerde 100 iş yeri çalışacak kişi arıyor.

“İnşallah daha iyi yerlere geleceğiz”

Ben bu 14 hedefimizi saydığımda bize Genel Müdürlüğümüz  2021 yılında 476 engelli vatandaşa danışmanlık hizmeti verin demiş, biz bugün itibariyle 256’sına hizmet vermişiz. İşveren danışmanlığı 2176 işverenimizle görüşüp, danışmanlık yapmamız gerekiyor. Biz şimdiden 1251’ine ulaşmışız. Biz 2021 yılında Mart ayına kadar 412 farklı iş yeri ile yeni işbirliği kurmuşuz. Bu hedefte de Türkiye beşincisiyiz. Bu hedef mesela bizim için zor bir hedef. İstihdam garantili açtığımız kurs hedefimizde %83 ortalama ile Türkiye üçüncüsüyüz. İşbaşı eğitim programı katılımcı sayımız var. Bizden 2021 yılında istenen 860 kişi. Biz şu an hedefte 282 kişiye ulaştık. Biz duracak mıyız? İnşallah daha iyi yerlere geleceğiz, devam edeceğiz. Bizim amacımız sadece hedef tutturmak değil, bu bizim yolumuz. Örnek veriyorum eski hükümlü, engelliler hibe desteği, istihdam garantisiz kurslar hedeflerimizde yok. Her şey hedef değil, biz onlarla ayrı çalışmalar yapıyoruz. İŞKUR olarak bu şekilde inşallah ilerleyen aylarda da Burdur’umuzu en üst noktalara getirip, daha çok vatandaşımıza hizmet sunup, daha çok işverenimizi devletimizin verdiği teşviklerden faydalandırmak istiyoruz.

-Muhammet Fatih Başcı