Burdur’da köfte-piyaz salonu işletmeciliği yapan Mehmet Sönmez Karabey (42) iş yerinde 40-45 yıllık kasetlerle nostalji yaşatıyor…

Burdur merkez Kalekapı Caddesi’nde köfte-piyaz salonu işletmeciliği yapan Mehmet Sönmez Karabey babasının başlattığı kaset koleksiyonu merakını devam ettiriyor.
İş yerinde 200’ün üzerinde kaset bulunan Mehmet Sönmez Karabey “bu kaset biriktirme sevdam babamdan kalma. Babamın başlattığı koleksiyonu ben devam ettiriyorum. Burada 200’ün üzerinde 40-45 yıllık kaset var” dedi.
Karabey “bizim gençliğimizde bilgisayar, internet gibi şeyler olmadığı için harçlığımızla kaset alırdık. Başka bir lüksümüz yoktu. Dediğim gibi babamdan bana geçti koleksiyon merakı. Sağolsunlar böyle merakım olduğunu duyan dostlarımız ellerindeki kasetleri getiriyorlar. Bu şekilde koleksiyonumuzdaki kaset sayısı da artıyor” diye konuştu.
İş yerine gelen müşterilerin kaset koleksiyonuna ilgi gösterdiğini anlatan Karabey “kasetleri inceliyorlar. Gençlik zamanlarını hatırlıyor. O günlere gidiyorlar. Nostalji yaşıyorlar. Mutlu oluyorlar” ifadelerini kullandı.
Koleksiyonunda, Coşkun Sabah, Sinen Özen, Müslüm Gürses, Arif Susam, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy gibi sanatçıların kasetlerinin olduğunu söyleyen Karabey “bazıları seri halinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Arabesk, taverna sanatçılarının yanısıra yerel sanatçıların kasetleri de var. 2000 li yıllardan itibaren kasetlerin yerini CD’ler aldı” dedi.
Koleksiyonunu satması için teklifler geldiğini kaydeden Karabey “bu teklifleri kabul etmedim. satmak gibi bir niyetim yok. Her kasetin bende ayrı bir yeri var. Halen daha gittiğim yerlerde bulduğum kasetleri satın alıyorum. Babamdan bana kaldığı gibi, benden de oğluma kalacak” ifadelerini kullandı.
90’lı yıllarda çeşitli sanatçıların şarkılarından liste yaparak özel kasetler doldurttuğunu aktaran Karabey “20-30 adette bu şekilde kasetim var. Şarkı, türkülerin listesini yapıp kasetçiye veriyorduk. Bazen anonslu, bazen anonssuz kaset doldurtuyorduk. En büyük zevkimiz kaset dinlemekti” diye konuştu.