EkonomiManşetİş yeri kiraları büyük sıkıntı

2 sene ago

Ekonomik sorunların gündemde olduğu şu günlerde, Burdur esnafının karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri olan iş yeri- dükkân kiralarının yüksekliği hakkında Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan gazetemize konuştu.

Bankalar taşınmalı

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Kalkan, dükkân kiralarının şehir merkezinde yüksek olduğunu belirterek, “dükkân kiraları maalesef Burdur’da sıkıntı. Çok afakî fiyatta kiralar var. Artık bunların şehrin imarına göre bir düzene konması lazım. İş yerlerinde dağılım sağlanmalı. Örneğin Bankaların Cadde üzerinde olmasına ben karşıyım. Bir esnafı dükkânı yanına Banka geliyor. Esnaf 3 bin lira dükkân kirası veriyorsa Banka 10-15 bine dükkân kiralayabiliyor. Esnafın dükkân sahibi diyor ki; ‘banka 15 bin veriyor hadi sende kiranı yükselt.’ Bu durumda esnaf mağdur oluyor. Bankalar Gazi Caddesi üzerinden taşınmalı değişik yerlerde hizmet vermeli.

Gitsin Hastane Caddesine, Kışla Caddesine, Oluklaraltına. Banka nerede olursa hizmet verir. İşi olan zaten banka nereye giderse gitsin, orada onu bulur. Bankaların cadde üzerinde kiraları bu kadar yükseltmesine gerek yok ve buna müsaade edilmemeli. Tabi ülkemizde bir kira politikası diye bir şey yok. Artık buna bir çare bulunmalı. Hükümetlerin programlarına konulmalı” önerisinde bulundu.

Yol ekonomisi, yol turizmi Burdur’da ticareti geliştirir

Burdur ekonomisi, ilimizde ticaretin gelişmesi için yol turizminin gelecek vaad eden bir konu başlığı olduğunu hatırlatan Kalkan; “Burdur’un İmar dışı olan kısmı hep mücavir alanı. Mücavir alanlarda da ticaret yapamıyorsunuz. Burdur-Antalya-Fethiye yolu hep geçiş noktası. Elbette bu yolları değerlendirmemiz ve ticarete açmamız lazım. Karayolları da buna müsaade etmiyor. Yol kenarlarında belirli mesafelerde çok katlı olmayan, ticaret hane olabilecek şekilde iş yerlerine artık müsaade edilmesi lazım. Yol üzerinden geçen bu kadar yolcu, insan sadece Burdur’u seyrederek geçmesin. Gelsin otursun, kahvaltısını yapsın, yemeğini yesin, çayını içsin. İnsuyu mağarası gibi bir değerimiz var. Atıl olarak duruyor. Bunun değerlendirilmesi lazım. Burdur para basmaya hazır ama bu işi yapacak insanların, yöneticilerin bu konuya biraz daha eğilmesi lazım. Yoksa bu yollardan geçenler yolumuzu kullanır, bize bir şey bırakmadan geçip gider” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive