ManşetÜniversite-MAKÜIRAK VE SURİYE TÜRKMENLERİNİN DRAMI

5 sene ago

            Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Akif’in Asımları Topluluğu tarafından düzenlenen, Irak Türkmenleri Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Ziya Abbas, Suriye Türkmenleri Sözcüsü Samir Hafez, Mesut Emre Karaköse’nin konuşmacı olarak katıldığı Irak, Suriye ve Türkmeneli’nde Yaşanan Türkmen Dramı konulu panel geçtiğimiz günlerde  gerçekleştirildi. Panele Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, MAKÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını MAKÜ MühendislikMimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Akif’in Asımları Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Hakan Işık yaptı. Işık konuşmasında Akif’in Asımları topluluğu olarak isimlerinin verdiği sorumluluk gereğince bu tür çalışmalara önem verdiklerini, Dünya üzerinde yaşam mücadelesi veren Türkmenlerin sorunlarına duyarsız kalmadıklarını ve bu tür organizasyonlarla bu konuya dikkat çekmek istediklerini belitti.

Panel de konuşan Mesut Emre Karaköse izleyicilere panel hakkında bilgiler verdi.  Karaköse konuşmasında Irak, Suriye ve Türkmeneli’nde yaşayan Türkmenlerin zor şartlar altında hayatta kalma mücadelelerine değinirken, Türkiye’nin bu sorunun çözülmesinde üstlenmiş olduğu liderlik sıfatı üzerinde durdu.

Suriye Türkmenleri Sözcüsü Samir Hafez konuşmasında, Suriye Türkmenlerine yapılan baskı ve zulümleri anlattı. Varil bombaları ile Türkmenlerin öldürüldüğü ve yaşam alanları olan ormanların yok edildiğini anlattı. Hafez ayrıca Suriye’de ki Türkmenlerin gıda ve diğer yardımlarıyla birlikte daha fazla sayıda öğrenciye lisans ve lisansüstü eğitim verilmesine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Diğer bir konuşmacı olan Irak Türkmenleri Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Ziya Abbas konuşmasında, Irak Türkmenleri hakkında bilgi verirken, çektikleri sıkıntıları dile getirdi. Abbas ayrıca Irak Türkmenleri üzerindeki Araplaştırma politikası hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından panel katılımcıları izleyicilerden gelen soruları cevapladılar.

Panel sonunda konuşmacılara günün anısına MAKÜ öğretim üyeleri tarafından anmalık takdim edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive