EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜİnternet’ten alış-veriş’te dikkatli olun!

1 sene ago

Son yıllarda özellikle gençlerde internet ortamından alışveriş yapma alışkanlığı giderek büyüyor. Birçok ayakkabı ve kıyafet sitesinin bulunduğu internet ortamından alış-veriş yapmak çığ gibi büyürken bununla birlikte dolandırıcılıklarda artmaya başladı.

Çok güvenilir sitelerin olduğu kadar özellikle sosyal medya üzerinden yayın yapan ayakkabı sitelerinde yapılan dolandırıcılıklar insanları zor duruma sokuyor. Sitelerine farklı ayakkabı modelleri koyup yüksek ücretler yazan siteler, verilen siparişleri farklı ve ucuz ayakkabı göndererek insanları dolandırıyor.

Daha indirimli olduğu ve istediği modeli internet ortamında bulan gençler mağazalardan hem deneyerek, hem görerek alışveriş yapmak yerine internet ortamından sipariş veriyorlar, yaşadıkları dolandırıcılık karşısında paralarını kaybediyorlar, hayal kırıklığına uğruyorlar!

Burdur’da da son bir haftadır sosyal medya aracılığı ile sipariş verip kapıda ödeme ile spor ayakkabı alışverişi yapan 3 genç kız gelen ayakkabılar karşısında şok yaşadı. Spor ayakkabısı siparişi veren ve 120 TL ödeyen genç kızlara 10 TL.’lik bez ayakkabı geldi. Ayakkabıları geri gönderen genç kızlar sipariş verdikleri siteyi defalarca aramalarına rağmen ne geri dönüş olduğunu ne de telefonlarına cevap verildiğini belirttiler.

Burdur Tüketici Hakları Derneğine başvuran kızlar; “kimse bizim yaptığımız hataya düşmesin. İnternet ortamından kıyafet alacak olanlar siteyi çok iyi araştırsınlar. Bizler 120 TL gibi belki çok cüzi miktarda bir para kaybettik ama binlerce lira dolandırılanlarda varmış bunu da duyduk. En güzeli mağazalardan gözümüz göre göre kıyafet almak diyoruz. Belki daha pahalıya mal oluyor ama en azından dolandırılma riski olmuyor” dediler.

Kodlama : SadeMedia Interactive